Většinu nákupů Češi financují z vlastních zdrojů

I když ceny zboží neustále stoupají a inflace nadále roste, Češi přesto nakupují. Pouze 6–11 % dotazovaných uvedlo, že své plánované nákupy kvůli růstu inflace zrušilo. „Vysoké ceny se promítají i do nákupů zboží dlouhodobější spotřeby. Lidé ce přemýšlejí, než si danou věc pořídí, a také jak ji budou financovat,uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Pro nákup domácích spotřebičů, elektroniky, vybavení do domácnosti či na zahradu lidé nejčastěji používají našetřené peníze nebo peníze z běžné výplaty. Pro 39 % respondentů představuje vysoká inflace bariéru pro nákup dovolené a pro 31 % je překážkou pro nákup automobilu.

Roste zájem o půjčky na pořízení zařízení, která šetří energii

Přestože se většina nákupů hradí z výplat či našetřených úspor, u finančně náročnějších projektů si lidé sjednávají úvěry. Nejčastěji se jedná o půjčku pro pořízení zařízení k posílení energetické soběstačnosti, a to u 43 % dotazovaných.

Takovým zařízením mohou být například solární panely, které čerpají energii ze slunce, a tím šetří náklady na spotřebu elektrické energie. Díky energetické soběstačnosti mohou lidé ušetřit nemalé sumy za energie, ale také nejsou závislí na jejich dodavatelích. Nemusí se tedy obávat například přerušení dodávek plynu.

Dalším nákupem, na který si lidé půjčují, je nákup vozidla. Jeho pořízení totiž představuje vyšší zatížení finančního rozpočtu až pro 21 % dotázaných. Zhruba 22 % lidí si sjednalo úvěr na rekonstrukci bytu nebo domu.

S finančně náročnějšími projekty pomůže půjčka

Pro půjčku se Češi rozhodují především u projektů, které by výrazněji zasáhli do jejich rodinného rozpočtu. Nejčastěji se zvažuje půjčka pro pořízení automobilu, a to hned u 38 % dotázaných. Následuje úvaha o půjčce na pořízení zařízení na posílení energetické soběstačnosti u 36 % a 22 % by si půjčilo na rekonstrukci bydlení.

O půjčku je možné zažádat nejen v bance, ale také u nebankovních poskytovatelů. Ti solidní disponují certifikací, kterou uděluje ČNB. Nebankovní poskytovatelé nejčastěji půjčují od desítek tisíc do nižších stovek tisíc korun na cokoliv. Bez problémů zafinancujete třeba zmiňovanou rekonstrukci.

Půjčka u nebankovních poskytovatelů je někdy dosažitelná i pro ty, kteří by s žádostí v bance neuspěli. Díky flexibilnímu přístupu není nutné chodit na pobočku. Sjednání půjčky je možné i online z pohodlí domova. Žadatelé tak ušetří spoustu času, který by strávili čekáním ve frontách. Stačí jen vyplnit formulář a mít připravený občanský průkaz a druhý doklad, třeba řidičský průkaz.

Oblíbené jsou flexibilní půjčky, u kterých je možné každý měsíc splácet jinou částkou. Větší splátka znamená zkrácení celkové doby splácení a menší zase ušetří rodinný rozpočet, když přijde měsíc složitější na výdaje. Každého půl roku je možnost si zdarma na měsíc platbu splátky odložit. Po splacení se dají peníze z úvěru opět využít bez další žádosti nebo oznamování.

Text nevyjadřuje názor redakce