Půjčka vás nikdy nesmí zatížit natolik, abyste se díky ní dostali do problémů. Jednoduše řečeno, při sjednání podmínek a doplacení půjčky, máte být spokojeni vy i poskytovatel. Abyste k tomuto závěru úspěšně došli, přečtěte si naše desatero.

1. Důvěra je váš nepřítel

Při hledání ideální půjčky narazíte na velkou konkurenci. Na trhu se o vás mohou poprat desítky poskytovatelů, mezi nimiž se možná nachází ten pravý. Vy jim nesmíte naletět na hezké povídání. Znáte to přísloví: „ Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“? Čili všechny si prověřujte, především ty, které se nachází v nebankovním (soukromém) segmentu.

2. Neberte hned první možnost

Zdá se vám nabídka příliš lákavá? Pak si dejte velký pozor. Unáhlené rozhodnutí vás pak bude stát mnohem víc, než si myslíte. Pokaždé si nechejte nějaký ten čas na rozmyšlenou. K prověřování úvěrů můžete použít i různé online srovnávače. Ty sbírají co nejvíce důležitých informací a můžete s na různé poskytovatele podívat v přehledném srovnání..

3. Nehleďte pouze na úroky

Samozřejmě, půjčka, která je po vás nejvýhodnější, je nejlákavější Při porovnávání ale hodnoťte více proměnných a úrok si nechte jako poslední. Úrok je pouze jedna z položek, které mají vliv na výhodnou půjčku. Místo toho se podívejte na hodnotu RPSN, důvěryhodnost společnosti, licenci ČNB a další podmínky půjčení.

4. Na co potřebujete půjčku?

Půjčujte si pouze na nezbytné záležitosti – rekonstrukce, oprava spotřebiče, auto. Prostě na to, bez čeho se nemůžete v běžném životě obejít. Rozhodně sem nepatří například nákup oblečení nebo dovolené.

5. Nejprve čtěte, pak podepisujte

Toto pravidlo platí pro všechny dokumenty, které se vám mihnou životem. Smlouvy si můžete vzít i domů, anebo si sjednejte schůzku s právníkem!

6. Můžete si splátku dovolit?

Musíte vzít v potaz svoje možnosti při splácení půjčky. Máte jisté výdaje a určitou výši výplaty. Při počítání půjčky myslete na to, že čím méně si půjčíte, tím méně starotí se splácením budete mít. Na běžné opravy nebo pořízení základního spotřebiče stačí půjčit si do 10 000 Kč

7. Pozor na životnost produktů

K čemu vám je v domácnosti produkt, který vám za chvíli nebude k ničemu? Podívejme se třeba na jídelní stůl. Když si koupíte takový, který se rozpadá už na prodejně, budete potřebovat brzy nový. Místo toho investujte do bytelnějšího, který vám vydrží klidně i půlku vašeho života.

8. Co vaše budoucnost?

Při splácení musíte být zodpovědní. Při neplacení vám vzniknou vroubky, které zaručí, že už vám nikdo nepůjčí.

9. Co když vás odmítnou?

Pokud vás při žádosti o  půjčku někde odmítnou, pravděpodobně k tomu budou mít dobrý důvod. Poskytovatelé se tímto snažíochránit vás a váš majetek.

10. Půjčka k půjčce sedá

Splácet půjčku další půjčkou není dobrý nápad. Pokud nestíháte všechno platit, domluvte se prostě na nižších splátkách a vše si promyslete.

Text nevyjadřuje názor redakce