Změna dodavatele plynu je často vnímána jako něco těžko dosažitelného, mnohdy až nemožného. Zákazníci se obávají různých sankcí či nepřehledných podmínek. Pokud ale chcete za plyn ušetřit a zdá se vám, že platíte zbytečně moc, nebojte se porozhlédnout po výhodnějších nabídkách.

Nezávazná poptávka je dnes to nejjednodušší, co můžete pro změnu dodavatele plynu zpočátku udělat. Velké množství společností na svých stránkách navíc poskytuje online kalkulačku, díky které budete okamžitě vědět, kolik zde ušetříte na platbách. Příkladem může být třeba SPP.

Cena je bezesporu nejdůležitějším aspektem ve vašem rozhodování. Nikdy však nezapomínejte na doprovodné služby, spolehlivost v dodávkách plynu nebo poradenství. Přehledné podmínky a spolehlivý partner zaručí, že budete mít vždy dostatek plynu i v nejisté době. 

Jak na změnu dodavatele plynu
Foto: komerční článek

Jak postupovat při změně dodavatele plynu

Právě u SPP je změna dodavatele zemního plynu natolik jednoduchá, že ji ani nestihnete zaznamenat. Samozřejmě s výjimkou ceny.

V prvé řadě si připravte stávající smlouvu či kopii vyúčtování. Na základě přesných parametrů vám totiž dodavatel energií spočítá nabídku přímo na míru. Nepochybně zde oceníte, že vše lze vyřešit online i po telefonu. Pokud se tedy v aktuální smlouvě příliš nevyznáte, nezoufejte – specialisté vám vždy poradí.

Po zpracování individuální nabídky budete mít dostatek času si vše prostudovat a případné nesrovnalosti zkonzultovat. Nejlepší dodavatel plynu se pozná tak, že na uzavření smlouvy netlačí a ponechá vám potřebný prostor.

Dbejte zejména na optimální dobu trvání smlouvy. V případě, že očekáváte prudký růst cen plynu, pro vás dlouhodobější kontrakty mohou být výhodnější. Vždy je to ale na vás.

Co se vám může hodit

Pakliže se dohodnete a dané podmínky jsou pro vás skutečně výhodné, jediný rozdíl nastane v účtu, na který budete nově platby zasílat. Změnu plynoměru pusťte z hlavy – žádné technické úpravy vás rozhodně nečekají.

Výhodou je také možnost udělení plné moci novému dodavateli plynu. Díky té se totiž vyhnete jak složitému papírování, tak samotnému jednání se současným dodavatelem. Veškerá administrativa tím odpadne a vy si budete pouze užívat levnějšího plynu.

A co poplatky?

Změna dodavatele energie bývá strašákem zpravidla kvůli různým sankcím, které se k výpovědi vážou. U zmiňovaného SPP však dochází k výpovědi právě tehdy, kdy vám žádné pokuty či poplatky nehrozí. 

Smlouvy na dobu určitou lze vypovědět již po uplynutí 3měsíční lhůty. Levnější plyn k vám tedy může proudit během chvilky.

Jedním z aspektů mohou být také poplatky za zprostředkování. Spolehlivý partner si ale za proces změny dodavatele plynu zásadně neúčtuje ani korunu.

 

 

Text nevyjadřuje názor redakce