Od pondělí 15. srpna mají lidé jedinečnou příležitost poznat zákulisí vyšetřování reálného případu pohlavního zneužívání studenta Tomáše jeho učitelem. Podcast Ve stínu, dostupný na Seznam Zprávách, na platformě Podcasty.cz i ve všech podcastových aplikacích, posluchače postupně provede celou kauzou. Jiří Kubík, šéfredaktor zpravodajského webu Seznam Zprávy, a dokumentarista Braňo Pažitka v posledním půlroce prostudovali stovky stránek autentických spisových dokumentů, vyslechli celkem třináct hodin záznamů soudních přelíčení, vyhledali účastníky celého procesu, promluvili s lidmi od policie, soudními znalci i experty z oblasti trestního práva, psychologie, psychiatrie a sexuologie. Natočili celkem dvacet devět hodin materiálu, ze kterých sestříhali 189 minut podcastové série.

ve stinu nejlepsi kamarad obetŘazení jednotlivých dílů umožní pochopit, jak vypadá policejní vyšetřování a soudní proces, co je náplní práce obžaloby, jaká jsou práva obhajoby, jak přijít na to, kde vlastně leží pravda, a jak rozhoduje soud bez přímých důkazů. „Zvolili jsme netradiční způsob vyprávění, aby si posluchači mohli sami projít několikaletým procesem – od setkání učitele se žákem přes policejní vyšetřování, zdlouhavý soudní proces až po následky, které případ zanechal na všech zúčastněných,“ říká k projektu Jiří Kubík a dodává: „V šesti dílech podcastové série postupně třídíme staré i nové důkazy. Teprve na konci vyprávění je skládačka úplná.“ Díky autentickým svědkům, kteří souhlasili s natáčením, je příběh „kamarádství“ mezi čtrnáctiletým chlapcem a pětatřicetiletým učitelem prokládán emocemi, které jsou i po letech velmi silné. „Nikdy jsem se s rozsudkem nesmířil,“ říká učitel Matěj. Žák Tomáš kontruje: „Vynesený rozsudek pro mě nebyl úlevou. Ta by nastala, kdyby si on přiznal, že mě ty dva roky zneužíval.“

Co dál si poslechnout?

Série Nejlepší kamarád navazuje na předchozí investigativní projekty Seznam Zpráv, z nichž některé byly oceněné Novinářskou cenou.

Ve stínu Slunečnice

Série reportáží o nevhodném chování části personálu ke klientům ostravského domova seniorů vedla mimo jiné k obžalobě dvou ošetřovatelek z trestných činů. Reportéři za projekt získali Novinářskou cenu.

Ve stínu daňového pekla

Série reportáží o zaklekávání finanční správy na firmy a podnikatele poté, co se ministrem financí stal v České republice Andrej Babiš. Videodokument byl letos nominován na Novinářskou cenu.

Ve stínu celibátu

Příběh Jiřiny Kočí, oběti sexuálního zneužívání knězem, která veřejně popisuje příčiny, průběh i doživotní následky traumatu, které zažívala před 25 lety.

Text nevyjadřuje názor redakce