Je s podivem, že vzhledem k tomu, co všechno elektrické kartáčky umí a jak dovedou zlepšit péči o ústní dutinu, je v České republice používá jen přibližně 25 % populace. Experti z Inovačního centra Oral-B v německém Kronbergu popisují, jakými funkcemi jsou kartáčky vybavené a jak je co nejlépe využívat pro zdraví ústní dutiny.

Největší novinkou ve světě magnetických zubních kartáčků je Oral-B iO Series 9. Jeho prapředek, první elektrický kartáček Oral-B, byl na trh uveden už před téměř 60 lety, a to v roce 1963! Tehdy byl ještě založený na sonické technologii, nicméně v posledních letech se značka Oral-B věnuje inovování technologie magnetické. Ta díky novému magnetickému pohonu Oral-B iO rovnoměrně rozděluje energii do konečků vláken, a vytváří tak jemné mikrovibrace, které narušují plak, v němž by se mohly množit bakterie, a který by mohl vytvářet zubní kámen a celkově škodit zubní sklovině. Díky kombinaci oscilace hlavice s mikrovibracemi klouže kartáček zub po zubu a plak ze zubů odstraňuje jemně a tiše bez typického „vrčení“ elektrických kartáčků.

Komerční článek

Umělá inteligence pomáhá s inovacemi kartáčků

Vývoj kartáčku Oral-B iO vědcům z Kronbergu trval dlouhých šest let. Během té doby zkoušeli za pomoci učící se umělé inteligence různé prototypy, 3D modely, designy a tvary, nechávali robotické rameno čistit si zuby znovu a znovu a samozřejmě ve finální fázi novinku zkoušeli i dobrovolníci se svými různorodými způsoby čištění zubů. A to je právě ta potíž – každý z nás je zvyklý si zuby čistit jinak. Rozdíly nejsou jen v době čištění nebo vyvíjeném tlaku, ale jinak si například zuby čistí leváci a jinak praváci (jedné straně věnují větší pozornost) a vliv na to, jak si zuby čistíme, mají třeba i naši rodiče – pokud jsme si už v dětství zažili nějaký zlozvyk, těžko se ho při tak rutinní činnosti, jakou je čištění zubů, budeme zbavovat.

Komerční článek

Aplikace pro dohled i „výuku“

Magnetické zubní kartáčky Oral-B iO se dají jednoduše propojit s aplikací v mobilním telefonu. Ta nejen, že hlídá dobu čištění, ale také ukazuje, zda-li jsme ještě některou ze 6 definovaných oblastí neopomenuli. Velmi důležitou oblastí je také sledování vyvíjeného tlaku – v žádném případě totiž neplatí, že čím větší tlak, tím lépe. „V České republice jsou stále nejpoužívanější manuální zubní kartáčky. Ty ale většina z nás volí zbytečně moc měkké, což vede k tomu, že si ve výsledku lidé čistí zuby spíše pevnou částí kartáčku než vlákny, která se mají o naše zuby primárně starat. Ani technika čištění není vždy optimální a řada z nás na kartáček vyvíjí příliš velký tlak, což odnáší především dásně a zubní sklovina. Toto vše ale dovedou ohlídat nejmodernější elektrické kartáčky a dovést uživatele k tomu, aby si zuby čistili správně,“ říká dentální hygienistka Simona Straková DiS.

Kartáček Oral-B iO v reálném čase měří pomocí senzoru optimální tlak a upozorní, pokud se uživatel odchýlí mimo něj. Stává se tak personalizovaným učitelem a je na každém, zda-li aplikaci bude používat i po osvojení nové každodenní zubní rutiny. Nejen nadšencům do technologií to totiž může být k užitku – výsledky z aplikace můžete například ukázat i svému zubaři nebo dentálnímu hygienistovi, který pak dále poradí, jak vychytat i poslední detaily pro bezchybné čištění a díky aplikaci může porovnat pokrok od minulé návštěvy.

Komerční článek

Jak citlivé máme dásně

I když je většina z nás přesvědčena, že má citlivé dásně, protože mu občas krvácí, není tomu tak. Krvácení je projevem toho, že se s dásněmi už děje něco nepřirozeného a v žádném případě bychom ho neměli ignorovat, protože může vést k mnohem závažnějším potížím se zuby, v krajním případě až k jejich ztrátě. Moderní elektrické zubní kartáčky, jako je Oral-B iO, jsou k dásním velmi šetrné. Pokud se přece jen objeví během prvních dnů používání krvácení dásní, děje se tak kvůli důkladnému čištění plaku i z míst, které už byly podrážděné nedostatečnou předchozí péčí. A pokud máte přece jen pochybnosti o šetrnosti elektrických kartáčků, tak například Oral-B iO 9 nabízí 7 režimů, včetně Sensitive nebo Super sensitive pro citlivou péči.

Komerční článek

Umělá inteligence a smart technologie se nachází všude kolem nás, tak proč jim nedat šanci pohlídat stav našeho ústního zdraví? I když to možná zní trochu jako sci-fi, že přesně ten zubní kartáček, který testovala v Německu umělá inteligence, se může nacházet v naší koupelně, je to vlastně otázka jednoho rozhodnutí. Při výběru elektrických zubních kartáčků dbejte nejen na doporučení lékaře, ale i na nezávislé testy či doporučení České stomatologické komory. Uznáními dTestu i ČSK se momentálně pyšní magnetická iO technologie, kterou naleznete u špičkových elektrických kartáčků Oral-B iO.

Text nevyjadřuje názor redakce