Přes 100 vozidel a další techniky, XXVIII. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, přes dvacet soutěžních družstev z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris, slaňování psích záchranářů, policejní koně v kouřové cloně, ukázky MUSADO a další program čeká na návštěvníky v sobotu 24.9. v parkové části Výstaviště od 11.00 hodin. Od 18.15 hodin pak program naváže na tramvajové točně u Planetária s praktickými ukázkami Dopravního podniku hl. m. Praha ve vyprošťování vykolejené tramvaje. Akce je určena všem věkovým kategoriím a vstup je zdarma.  

20 let od povodní

Na Výstaviště z Kampy doputuje speciální výstava Muzea hlavního města Prahy připomínající stoletou vodu a proběhne symbolická stavba protipovodňové zdi se zapojením široké veřejnosti. Návštěvníci uvidí, kam sahala voda při povodních na Výstavišti a těšit se mohou třeba i na exponáty z Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Jak se bránit velké vodě pak předvedou jednotky HZS a SDH.  

„V rámci vzpomínek na povodně 2002 zapojíme návštěvníky, kdy nejen pro děti bude připraveno na pět set pytlů k naplnění pískem a stavbě protipovodňové zdi různých šířek a výšek. Akce bude nabitá interaktivní zábavou pro celou rodinu a já věřím, že se zejména z řady tatínků zase na chvíli stanou kluci a splní si své dětské sny o roli záchranářů a vyzkouší těžkou techniku,“ říká zakladatel Dne hrdinů Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Komerční článek

Speleologie, výcvik záchranných psů i nejnovější záchranná čtyřkolka Polaris

Prostřednictvím dynamických i praktických ukázek se v daný den představí všechny důležité záchranné složky. Připraveny budou i speciální ukázky techniky jako vrtulník PČR, vyprošťovací tank SSHMP, letištní speciál Panter, záchranářský speciál GOLEM nebo Tatra PRAM s minometem. Dynamické ukázky pak nabídnou vyprošťování osob z havarovaných vozidel, ukázku výcviku koní Městské policie hl. m. Prahy, ukázku výcviku záchranářských psů, ukázky slaňování a vyprošťování pomocí speleologů i vyproštění vykolejené tramvaje (závěrečná ukázka v 18.15hod. na tramvajové točně Výstaviště u Planetária).

Program dynamických ukázek

11:00 – stavba symbolické protipovodňové stěny (do vyčerpání 500 ks pytlíků) 

11:00 – 17:00 Pas malého hrdiny

11:30 - 11:50 Záchranná brigáda kynologů Praha

12:00 - 12:15 Armáda ČR – MUSADO

13:00 - 13:20 Městská policie – Jízdní oddíl

14:00 - 14:15 Speleologická záchranná služba

14:30 - 14:50 Policie ČR – Zpacifikování pachatele

15:00 - 15:20 Vězeňská služba – ukázka zásahu

16:00 - 16:20 společná práce speleologů s kynology

16:30 - 16:40 Městská policie – výcvik psů

17:00 - 17:15 Armáda ČR – MUSADO 

17:59 - 18:00 poděkování za Hřensko

18:10 - 18:30 Dopravní podnik – ukázka vyproštění člověka z pod tramvaje

Darujte krev

V rámci Dne hrdinů budou mít návštěvníci možnost darovat krev v mobilním odběrovém centru Ústřední vojenské nemocnice v rámci výzvy IZS s názvem: „I tobě v žilách koluje naše krev“. Cílem projektu je u veřejnosti i u složek IZS rozšířit povědomí o bezpříspěvkovém darování krve. V současné chvíli chybí v České republice přibližně 100 000 dárců krve a počet dobrovolných dárců stále klesá. 

 

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce