Poměrně často víme o prostorech, které jejich nájemci právě opouštějí. Daří se nám je obratem pronajmout novým klientům, takže se takové nabídky ani nedostanou na trh. Díky naší znalosti trhu máme detailní přehled o tom, co se děje. Zájemce, který hledá vhodný sklad na vlastní pěst, se sám k řadě možností vůbec nedostane.

V posledních letech evidujeme velkou aktivitu developerů a nárůst skladových ploch. Jak již bylo zmíněno, průmyslových hal k pronájmu je u nás již více než 10 milionů metrů čtverečních, jsou však fakticky obsazeny. Další výstavba běží, a to jak pro už zasmluvněné klienty, tak z části spekulativní – tedy bez předem známého nájemce. Na našem portálu SKLADY.CZ najdou zájemci na výběr z mnoha možností skladů a hal k pronájmu, které jsou už ve výstavbě, a tudíž k nastěhování během několika týdnů. Nacházejí se v atraktivních lokalitách v blízkosti hlavních silničních tahů nebo v cenově dostupnějších béčkových halách.

CTP 230x130 2Váš portál nabízí přes 700 možností pro pořízení vhodné průmyslové nemovitosti a sám říkáte, že dokážete vhodné prostory vyhledat. Čím to je, že na trhu převládá názor, že není z čeho vybírat?

Většina prostor, které jsou na trhu dostupné, se nyní nachází v tzv. béčkových lokalitách nebo se jedná o haly připravené do výstavby. Jsou sice na atraktivních místech a navržené ve špičkové kvalitě, dostupné však budou až během 6–12 měsíců, což stávající aktuální poptávku neřeší. V případě požadavku na skladovací halu od 5 000 m2 výše na trhu mnoho možností není, i přesto se nám díky silné databázi podaří požadavky klientů ve většině případu uspokojit.

Nedostatek volných hal dává prostor pro spekulativní výstavbu (tzn. stavba haly, aniž by byl předem znám její nájemce). Staví se dnes v Čechách spekulativně, a pokud ano, pak ve kterých lokalitách?

Ano, někteří developeři již před několika měsíci zahájili spekulativní výstavbu skladovacích hal v lokalitách, kde předpokládali růst poptávky. Mezi tyto lokality řadíme Prahu a Středočeský kraj, Plzeňsko, Brno a Ostravu. Se spekulativní výstavbou ve větším měřítku však většina developerů váhá s ohledem na situaci s energiemi a rizikem možného ekonomického útlumu. Přesto všichni, kteří se do spekulativní výstavby v posledních 24 měsících pustili, mají své haly plně obsazeny.

Jaká je situace na Slovensku? Potýkají se nájemci se stejnou situací jako u nás?

Na slovenském industriálním trhu vnímáme situaci obdobně, jen o trochu méně vypjatou. Ceny se stále pohybují asi o 25–30 % níže, než je průměr v České republice, ovšem poptávku cítíme silnou. Se znalostí místního prostředí vyřizujeme poptávky v této lokalitě velmi úspěšně.

Co byste doporučil firmě, která potřebuje rozšířit své plochy, a ve svém okolí žádnou vhodnou halu nenašla?

Spojit se námi a naši konzultanti společně se zájemcem vytipují správnou lokalitu a veškeré dostupné možnosti výstavby haly na míru dle přesných požadavků klienta. V rámci našeho servisu klienta provedeme všemi úskalími celého procesu.

Roman Kučera
Roman Kučera
Foto: Sklady.cz

Roman Kučera je zkušený odborník, který se v nemovitostech pohybuje od roku 1997. Řadu let pracoval v rezidenčním segmentu, od roku 2018 je ředitelem Sklady.cz. V jeho rukách firma rozkvetla v prosperující společnost, která směle konkuruje nadnárodním realitním agenturám. Portál Sklady.cz úspěšně expanduje, v roce 2021 rozšířil svou působnost také na slovenský trh. Přes portál dnes proběhne přes sto transakcí ročně, z nichž třetina jsou pronájmy pro velké firmy, kdy se stěhují investiční celky a smlouvy se běžně podepisují na 5, 10 či více let.

Text nevyjadřuje názor redakce