Předokenní rolety jsou však ještě o jeden řád užitečnější. Pomáhají totiž udržovat v interiéru ideální klimatické podmínky.

Úspora energií

Předokenní rolety skutečně zvládnou vytvořit v domácnosti příjemnou teplotu, aniž by bylo potřeba zbytečně plýtvat energiemi. Hlavně v současné době, kdy elektřina a plyn patří do kategorie vysoce drahých komodit, se tato vlastnost více než hodí.

Spuštěné venkovní rolety nevpouští studený vzduch dovnitř, zatímco ten teplý udržují vevnitř. V létě to však funguje naopak. Takto lze ušetřit za vytápění, respektive za klimatizaci klidně i několik tisícovek ročně. Předokenní rolety jsou tedy velmi dobrou investicí, která se dříve či později alespoň částečně vrátí.

Ochrana před vloupáním

Pokud jsou venkovní rolety vyrobeny z kvalitního hliníku, mohou do určité míry fungovat také jako efektivní ochrana proti případným zlodějům. Nejenže jsou samy o sobě docela bytelné, takže v případě zamknutí je jejich překonání docela tvrdým oříškem, ale zároveň působí preventivně.

Každý zloděj si nejdříve dobře vytipuje obydlí, které má zájem v budoucnu vykrást. Když však budou na oknech odolné rolety, raději si vybere jiný dům, do něhož bude mnohem jednodušší proniknout.

Různé druhy ovládání

Z výše uvedených informací musí být každému asi zřejmé, že venkovní rolety nejsou tak levné, jako třeba žaluzie či dokonce obyčejný závěs. Na rozdíl od obou těchto stínících technik toho ovšem rolety nabízejí mnohem více. Navíc je možné jejich cenu o něco snížit, třeba výběrem levnějšího druhu ovládání.

Cenově nejpřijatelnější možností je ovládání na ruční pohon. O něco dražší jsou pak modely s elektrickým či dálkovým ovládáním. Nejsofistikovanější verze je pak možné vytahovat a spouštět pomocí mobilního telefonu. Ty samozřejmě bývají nejdražší.

Text nevyjadřuje názor redakce