Co je to ERP systém?

Pro správné pochopení významu integrace e-commerce s ERP systémem, je nutné zopakovat, co ERP systém pro firmu představuje. Zjednodušeně se jedná o komplexní softwarovou platformu, která pomáhá firmě efektivněji fungovat pomocí automatizace jejích procesů – pomáhá řídit obchodní procesy různých oddělení prostřednictvím centralizované aplikace.

Pro představu – ERP systém může konkrétně přijímat objednávky zákazníků, spravovat finanční záznamy, aktualizovat zásoby po každém prodeji, a dokonce předvídat potřeby práce na základě úrovně přijatých objednávek.

Zjistěte více o ERP systému, jeho výhodách či jak vybrat ten správný pro vaši firmu.

Proč a v jakém případě propojit ERP systém s e-shopem?

Zvlášť v oblasti e-commerce firmy často dosáhnou bodu, kdy se musejí ptát, zda všechny procesy v rámci jejich e-shopu fungují efektivně. To často vede ke zjištění, že procesy nejsou optimální a v důsledku toho dochází k plýtvání značnými finančními a časovými prostředky.

O optimalizaci vašeho e-shopu byste měli začít uvažovat v případě, že:

  •    Potřebné údaje je nutné zadávat ručně.
  •    Data nejsou aktuální a je třeba je s námahou získávat z jiných oddělení.
  •    Spolupráce a komunikace mezi odděleními jsou neefektivní.
  •    Přehledy nejsou aktualizovány a optimalizovány.
  •    Je obtížné sledovat klíčové ukazatele výkonnosti.
  •    Nedostatek dat často vede k tomu, že chyby zůstanou nepovšimnuty.

ERP systém pomáhá komplexně sledovat aktuální vývoj vašeho e-shopu tak, aby bylo možné reagovat a činit efektivní manažerská rozhodnutí v reálném čase. Čím vším může ERP systém ve vaší firmě být?

Komerční článek

Je propojení e-shopu s ERP systémem správné rozhodnutí?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Rozhodnutí musí být učiněno individuálně, liší se společnost od společnosti. Jisté však je, že ERP systém může zjednodušit mnoho procesů v rámci vaší firmy, zejména v oblasti online obchodu.

V případě, kdy je ERP systém integrován s e-commerce, výrazně se eliminuje například ruční zadávání dat z jednoho systému do druhého, stejně jako riziko chyb, které mohou negativně ovlivnit uživatelskou zkušenost. Obecně lze však říci, že propojením ERP systému s vaším e-shopem:

  • Ušetříte čas a peníze
  • Zvýšíte svou efektivitu práce
  • Optimalizujete výkonnost celé firmy

Pro ilustraci užitečnosti ERP systému v rámci elektronického obchodování lze uvést následující příklad. V případě, že zákazník nakoupí prostřednictvím vašeho internetového obchodu určité zboží:

1.    ERP systém zaznamená všechny potřebné údaje o vašem zákazníkovi a uloží je do rozsáhlé databáze.

2.      Systém zároveň automaticky kontroluje, zda je dané zboží skladem.

3.  Po potvrzení, bez jakékoliv ztráty času nebo lidského úsilí, je dané zboží prakticky odloženo a informace jsou předány osobě odpovědné za přepravu.

4. Zároveň se automaticky sníží zásoby daného zboží v systému a výroba je informována, že by se mělo vyrábět více.

Tento zjednodušený příklad vám dává představu o potenciálu ERP systému v e-commerce. Neznamená to, že by každý internetový obchod měl ERP systém používat (zejména proto, že existují další automatizační nástroje), lze však tvrdit, že integrace e-shopu s ERP systémem je v mnoha případech pro internetové obchody vysoce efektivním řešením – zvlášť v případě, že ERP systém v rámci své firmy již využíváte.

5 hlavních výhod propojení vašeho e-shopu s ERP systémem

Finanční náklady či přerušení služeb spojené s úpravou stávajících firemních informačních systémů jsou překážky, které mohou mnoho firem odradit od pokusů o integraci jejich e-shopu s ERP systémem. Zdůrazní-li se však pozitivní dopad, který tento krok má na provoz vaší firmy i na zákaznickou zkušenost – uvidíte sami, že to stojí za to.

Zde je přehledně 5 (z mnoha) konkrétních výhod integrace e-shopu s ERP systémem:

1. Finanční a časová úspora

Propojením všech aspektů vašeho podnikání (včetně internetového obchodování) do jediného systému řízení se vaše firemní procesy značně zrychlí a zefektivní. To vám umožní soustředit se na činnosti, které jsou pro vás ziskovější.

2. Přehled a kontrola nad daty

Díky správné integraci systémů můžete generovat finanční zprávy na vyžádání, získávat přehled o tom, které produkty mají nejvyšší odbyt a které je třeba vylepšit, což vám umožní například upravit vaši obchodní strategii. Díky okamžité synchronizaci a možnosti přístupu k informacím z jakéhokoliv zařízení se můžete rychle rozhodovat na základě reálných a pravdivých dat.

3. Nižší provozní náklady

Když propojíte e-shop s řešením ERP, můžete automatizovat několik manuálních procesů a snížit tak riziko lidské chyby. Zákaznické objednávky lze přenést přímo z vaší platformy elektronického obchodu do vašeho ERP systému, a můžete tak minimalizovat zbytečné náklady tím, že budete mít přístup k informacím o řízení zásob v reálném čase.

4. Vylepšená zákaznická zkušenost

Díky vlastnostem ERP systému mohou zákazníci víceméně sledovat každý krok prodejního procesu. Dostávají aktualizace a mají přístup k informacím o svých objednávkách. Díky aktuálním informacím o produktech a přepravě snížíte potenciální frustraci vašich zákazníků a vybudujete si s nimi trvalý vztah.

5. Posílení Brand Image

Spolehlivost a důvěryhodnost firmy je zásadní pro budování loajality zákazníků. Když se spotřebitelům slíbí jedna věc a dostanou jinou, vaše pověst utrpí, zatímco pokud budou mít holistický pohled na proces nákupu a dostanou přesné informace, bude mnohem pravděpodobnější, že se vrátí a nakoupí právě od vás.

12 způsobů, jak vylepšit váš e-shop pomocí ERP systému

Řadu ERP systémů a jejich konkrétních funkcionalit lze flexibilně nastavit dle specifických požadavků každé firmy, a to pomocí systémových modulů. Je tedy zcela na vás, v rámci čeho všeho vám bude váš ERP systém konkrétně pomáhat.

I v případě, pokud působíte v oblasti e-commerce, existuje řada speciálních modulů, o které lze váš ERP systém rozšířit. Například v rámci ERP systému Money ERP, lze jmenovat následující moduly zaměřené na e-shopy, ze kterých si lze vybrat:

·        Business Intelligence
·        E-shop konektor Plus
·        Mobile
·        Sklady Plus
·        Reklamace
·        XLS Import
·        Online platby
·        Expedice
·        Expedice Chameleoon
·        SMS Zprávy
·        Přijaté e-mailové zprávy
·        Shoptet

Zajistěte si účinnější e-shop pomocí ERP systému

Díky automatickým aktualizacím zásob, sledování objednávek a účetnictví vám integrované řešení ERP může pomoci posunout online prodej na další úroveň, aniž by se zvýšilo zatížení vašich zaměstnanců.

Zajistíte si tak, že váš internetový obchod bude co nejplynulejší, což bude znamenat, že vaši stávající zákazníci a potenciální zákazníci budou vědět, že mohou procesu nákupu u vás důvěřovat, a budou tak povzbuzeni k budování nebo posílení jejich vztahu s vaší firmou.

Pokud si myslíte, že jste připraveni propojit váš e-shop s řešením ERP – nebo pokud uvažujete o změně platformy – ozvěte se nám na moneyerp@solitea.cz a my vám pomůžeme.

Text nevyjadřuje názor redakce