Co se děje v hlavě při dialogu v cizím jazyce

Představte si, že jste součástí cizojazyčné konverzace. Jazyk se poctivě učíte od základní školy, absolvovali jste pár kurzů v jazykovce, ten poslední byl dokonce zakončen jakousi zkouškou. Máte vlastně všechny předpoklady, abyste se důstojně a srozumitelně vyjádřili. A přece to nejde. Zdá se, že každá vaše odpověď trvá hodinu. Že smysl toho, co říkáte, ani zdaleka neodpovídá tomu, co byste říct chtěli. A že ten minulý čas jste použili zase špatně. Zdvořilý úsměv vašeho protějšku si překládáte jako shovívavou přetvářku. Nevíte proč, ale najednou se necítíte jako sebevědomý dospělák, ale jako žáček před tabulí, který zase propadá u zkoušení. I ten káravý pohled angličtinářky si umíte přesně vybavit.

V hlavě jako na dálnici 

Plynně a sebevědomě konverzovat v cizím jazyce není jednoduché. Tuto schopnost nám rozhodně nezaručí, že jsme měli na vysvědčení vždycky za jedna. V průběhu konverzace v angličtině nám, nerodilým mluvčím, jedou v hlavě čtyři souběžné proudy myšlenek. Můžete si to představit jako provoz na dálnici. První proud se soustředí na porozumění toho, co slyšíme. Překládá, dedukuje, domýšlí si kontext. Druhý proud přemýšlí nad tím, co odpovíme. Třetí proud k té odpovědi z paměti složitě doluje potřebná slovíčka a čtvrtý se poměrně často neobratně snaží kontrolovat použití správných gramatických pravidel.

Anglicky umím, ale neceknu

Proč je pro nás konverzace v cizím jazyce tak strašně vyčerpávající? Proč nás tolik stresuje? Proč se po ní cítíme, jako bychom uběhli maraton? A proč nás dotaz cizince na správnou cestu ve městě dostane do stejného panického stavu, jako kdyby šlo o loupežné přepadení? Protože to nemáme nacvičené. V rodném jazyce se ze spousty věcí, ve kterých nemáme zcela jasno, umíme pohodlně vykecat. V cizím jazyce se nevykecáš, když se nemáš čím. Co nepomůže? Nepomůže další celoroční kurz angličtiny pro věčné začátečníky. Nepomůže ani nakoukat 175 dílů seriálu v angličtině s českými titulky. Nepomůže ani předsevzetí denně se naučit pět nových slovíček a zopakovat jedno gramatické pravidlo.

Pomůže pouze jediná věc

Zdá se, že sebevědomí hraje v mluvení cizí řečí větší roli než jeho skutečná znalost. A to jediné, co nám sebevědomí pomůže získat, je praxe a mluvení. Intenzivní konverzace. V běžném životě příležitost, která se moc často nevyskytne, že? Naštěstí té příležitosti můžete jít naproti a nebudete to mít ani moc daleko. Lidé z englishstay.cz totiž přišli s účinným řešením. Jedná se o intenzivní týdenní kurzy angličtiny s rodilým mluvčím, v atraktivních místech Čech a Moravy. Garantujeme vám, že téměř neceknete česky! 

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce