Mostový, portálový a podvěsný jeřáb – nezbytní pomocníci

Jeřáby vám usnadňují práci, protože se hodí všude, kde je zapotřebí přesouvání těžších nákladů. Existuje mnoho druhů, z nichž si vyberete, co se nejvíce hodí k vašim potřebám. Můžete mít mostový jeřáb. Ten se uplatní zejména, pokud potřebujete manipulovat s těžkými břemeny ve třech osách. Pak tu máme portálové jeřáby. Ty se posouvají po kolejnici, která je v úrovni země. Portálový jeřáb se skládá z jednoho nebo dvou mostů, dále noh portálového jeřábu, a také příčníků s pojezdovými koly a pohony. Tento druh se hojně využívá, protože je flexibilní jak pro vnitřní, tak i venkovní provoz. Jeho využití je vhodné v případech, kdy nelze využít mostový jeřáb. Co se týká pohonů, ty jsou běžně řízeny měničem frekvence s nastavitelným režimem rozběhu a brzdění. Toto významně omezuje kyv břemene a přispívá k plynulosti a bezpečnosti manipulace. Způsob ovládání je pak totožný jako jeřábů mostových. Další variantou je podvěsný jeřáb. V podstatě se jedná o modifikaci mostového jeřábu, jen pojezdová kola jsou podvěšena na jeřábové dráze zespodu na spodní pásnici.

Jeřáby na míru vašim potřebám

Jeřáby se nedělí pouze svojí konstrukcí a využitím. Výrobci myslí i na prostředí, v němž se s nimi manipuluje. Proto existují i jeřáby v nevýbušném provedení. Pokud se s nimi pracuje v lakovnách, přečerpávacích plynových stanicích, zkrátka v místech, kde hrozí nebezpečí výbuchu, lze manipulovat se speciálně upravenou technikou. K jeřábům samozřejmě patří i další komponenty, jimi mohou být jeřábové dráhy, jež umožňují pojezd jeřábu. Ty umožňují, že techniku lze přesouvat naprosto pohodlně, skoro jedním prstem. Nijak se nebudete namáhat, nezatížíte svá záda ani svaly. Jeřábové dráhy jsou samy o sobě nejčastěji tvořeny nosníkem dráhy a navařenou kolejnicí. Dalším doplňkem jsou jeřábové kladkostroje. I ty usnadňují manipulaci, protože odlehčují těžký náklad, takže se s ním lépe manipuluje. Mezi speciální vybavení jeřábů patří i příslušenství v podobě drapáku, obchodního vážení, automatizovaného řídícího systému apod.

Individuální řešení jeřábů

V dnešní době existuje spousta druhů zdvihací techniky, navíc lze individuálně přizpůsobit jeřáb do daného prostředí. Proto existují ještě konzolové, sloupové, otočné, tandemové, venkovní jeřáby a další typy. Vždy ovšem lze vytvořit jeřáb přesně na míru přání zákazníka, můžete mít klasickou službu na klíč, aby výsledný produkt přesně splňoval nároky i těch nejnáročnějších klientů.

Text nevyjadřuje názor redakce