Koupili jste novostavbu v Praze, nebo jen rekonstruujete svůj byt? Možností, kdy budete řešit vzhled svého životního prostoru je mnoho. Vždy je nutné ctít pravidla, ideálně v tomto pořadí:

  1. Praktičnost a funkční využití prostoru

  2. Respektování individuální vztah k designu

  3. Rozpočet

Funkčnost bydlení

Někteří lidé chybně zaměňují funkčnost za otázku osobního vkusu. Pravdou je fakt, že kvalitně navržený interiér, může výrazně zvýšit životní komfort. Chytré a praktické využití prostoru nového bytu vám přinese jeho kvalitnější využití s možnostmi předcházení nepořádku nebo naopak reflektující relaxaci a odpočinek. 

Jednoduchým příkladem může být využití tzv. slepých míst jako úložných prostor:

  • Máte doma schodiště? Nechte si od truhláře na míru zpracovat využití volného prostoru pod schodištěm jako skříní nebo zásuvek.

  • Řešíte málo místa pro oblečení? Využijte v předsíni nebo hale místo u stropu. Designér vám navrhne a truhlář vyrobí funkční využití prostoru u stropu pro mimo sezónní oblečení.

  • Máte malý byt? Využijte multifunkční nábytek, kdy můžete skrývat postel do formy menší skříně s úložným prostorem.

Komerční článek

Vztah k designu

Bytový designér, který pro vás řeší uspořádání nového bytu, musí znát také vaše osobní preference k barvám a bytovému stylu. Někdo má rád minimalistický design s jednoduchými liniemi a málo barvami, jiný bude preferovat více barev i tvarovou různorodost. Mluvte o těchto aspektech se svým návrhářem, dejte mu nahlédnout pod pokličku svých osobních preferencí. Respektování těchto pravidel dá designérovi jasné mantinely, ve kterých bude funkční prostor navrhovat.

Rozpočet

I když zde rozpočet uvádíme na třetí pozici, je dalším důležitým determinantem bytového návrháře.  V rozpočtu musíte počítat jak na samotnou realizaci buď truhlářem nebo konfekčním nábytkem, tak na samotnou práci bytového designera. Jeho práci očekávejte v řádech desítek tisíc v závislosti na rozloze vašeho bydlení a požadavcích návrhu. 

Text nevyjadřuje názor redakce