V době extrémní inflace a zdražování se však dá ušetřit i tam, kde bychom to možná nečekali. Třeba na softwarových produktech. A nejedná se o pár procent. Díky tzv. druhotnému softwaru se ušetřené prostředky mohou vyšplhat až na tři čtvrtiny ve srovnání s novými programy.
Termín “druhotný” software představuje oblast podnikání, které se věnuje celá řada společností již více než 10 let, přesto zůstává většinové veřejnosti neznámý. „Běžně si můžeme koupit prakticky cokoli v bazaru, u softwaru však tato možnost vyvolává množství otázek. Zejména to, zda je takové řešení v souladu se zákonem,” říká zakladatel a předseda správní rady společnosti Forscope Jakub Šulák.
Forscope je v tomto oboru leader ve střední a východní Evropě s ročním obratem přes 100 milionů korun. Spolupracuje přitom jak s nadnárodními giganty, tak třeba s radnicemi či nemocnicemi, kterým pomáhá ušetřit.
„Působíme jako softwarový broker. To znamená, že vykupujeme produkty od firem, které je již nepotřebují, a následně je prodáváme dále. Obě tyto naše aktivity přináší extra finanční prostředky a pomáhají organizacím růst. Naše přidaná hodnota je také v expertíze v oblasti licencování, kdy jsme našim zákazníkům schopni poradit při výběru vhodných produktů, a také v kvalitní zákaznické podpoře,” vysvětluje Jakub Šulák.
Jak na to? Především legálně
Čím se druhotný software liší od nového? Technicky se jedná o identický produkt, protože software nelze “opotřebovat”. Hlavní rozdíl je proto v nižší ceně. Většinou se totiž dostává na trh ve chvíli, kdy jej původní vlastníci již nepotřebují. Těmito vlastníky jsou obvykle společnosti a organizace, plánující koupit novější verzi programu nebo zcela přejít na jiný software.
Legalita druhotného softwaru v prostoru Evropské unie je ukotvena v kombinaci směrnic EU a rozhodnutí učiněných Soudním dvorem Evropské unie a vychází z myšlenky, že nositel práv prvním prodejem softwaru již realizoval svůj ekonomický prospěch a nemůže proto omezovat další obchodování s ním. V rozporu s evropským právem by tedy byla i licenční ujednání výrobců softwaru zakazující jeho přeprodej.
Pozor na možné podvody
Stejně jako u nových počítačových programů, tak i v případě druhotného softwaru je na místě určitá dávka obezřetnosti. Na evropském trhu je možné narazit i na podvodná schémata prodeje druhotného softwaru. Na řadě e-shopů si můžete například koupit levný aktivační klíč, k němuž ale nezískáte potvrzení o odinstalování prvním majitelem ani další důležité informace vyžadované zákonem. Právě ty zaručují legalitu převodu vlastnictví softwarové licence.
Druhotný software tedy doporučujeme vždy kupovat od stabilní společnosti, která má prokazatelnou historii na trhu a dohledatelné reference zákazníků. Nezbytností je také kompletní dokumentace k produktům, potvrzující splnění legislativních podmínek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist