Na místě jednoho z největších původních pražských lihovarů Fischl a synové na pražském Smíchově vyroste výjimečný rezidenční komplex Lihovar investiční skupiny Trigema. Lihovar nabídne ve třech etapách na 550 bytů s dispozicemi od malých 1 + kk až po luxusní velkorysé 5 + kk, včetně nadstandardních dispozic. Součástí nové čtvrti bude i průchozí zelený parkový vnitroblok, který hravě využívá artefakty minulosti k netradičním účelům, vlastní velkorysý foodmarket, který nabídne bistra světových kuchyní, mateřská škola, streetballové hřiště, supermarket a lokální obchody a služby či komín s vyhlídkou na Prahu.

Součástí nového projektu je i vlastní pětipatrová umělecká galerie známého českého sochaře a výtvarníka Davida Černého, která otevře prostor modernímu umění. Nově vznikající rezidenční čtvrť by měla svým konceptem široce přesáhnout oblast „pouhého“ bydlení a chce se stát originální kulturní a společenskou čtvrtí s autentickou atmosférou.

Zelené střechy jako místo pro relax

Ve třech etapách nabídne LIHOVAR bydlení v bytech všech dispozic, od kompaktních a útulných 1 + kk, které se výborně hodí pro singles či mingles, jako startovací či investiční bydlení, přes praktické a prostorné 2 + kk pro páry či mladé rodiny, až po velkorysé rodinné dispozice. První etapa by přitom měla být dokončena už letos v zimě.

Výjimečný projekt skupiny Trigema ve svém pojetí do syta pracuje i se zelení: Zelené střechy Lihovaru nabídnou kromě úchvatných výhledů i park s lavičkami a herními prvky pro děti, místa na grilování či venkovní kuchyň, a stanou se tak místem pro relax od starostí všedních dnů. 

Bohatou zeleň pak nabídne i parkový vnitroblok, který bude k dispozici nejen místním obyvatelům, ale i kolemjdoucím a návštěvníkům. Vnitroblok je hravě doplněný originálními historickými artefakty původního lihovaru Fischl a synové, které zde získávají novou funkci a budou složit zejména pro vyžití dětí. Právě vnitroblok se tak stane odpočinkovou zónu v bohaté zeleni a nabídne volný průchod areálem, a tím i klidnou alternativní cestu k rušným smíchovským ulicím. Z vnitrobloku budou vyrůstat staré kovové konstrukce produktovodů, ze kterých poroste zeleň a bude jimi protékat voda. Severní hranu areálu doplní dětské a streetballové hřiště i komorní psí park.

Součástí projektu bude na 4500 metrech čtverečních i supermarket, drogistický řetězec, místní lokální obchůdky či kavárny a služby, ale také mateřská škola, okolo 650 parkovacích míst v podzemních garážích.

Výjimečná industriální architektura

Celý areál je rozdělený do tří etap a společné prostory domů jsou tvořeny tematicky podle technologie lihovaru: na západní straně areálu najdeme nárožní dům Flaška, který svým tvarem připomíná původní lahev z lihovaru, postavenou dnem vzhůru a následně několikrát otisknutou do fasády domu prostřednictvím 3D tisku. V kovové konstrukci najdou rezidenti originální a prostorné balkony s výjimečným výhledem na Vyšehrad.

 Při průjezdu po Strakonické ulici směrem z města se jednotlivé dominanty areály skládají za sebe a vytváří gradaci areálu.

Architektura nové rezidenční čtvrti skupiny Trigema připomíná slavnou industriální minulost bývalého provozu lihovaru a navazuje na ni. Komplex, sevřený ulicemi Nádražní a Strakonická totiž tvoří soubor domů s cihlovými fasádami a všudypřítomný industriální duch staré smíchovské zástavby se v projektu citlivě mísí s originální architekturou, nejmodernějšími materiály, uměním i vlastními životy svých obyvatel.

Areál je navržen jako soběstačný prostor pro komunitu místních obyvatel, stejně jako odpočinkové místo a relaxační pro ostatní návštěvníky. Veřejné prostory jsou přístupné komukoliv a vybízí k aktivnímu trávení volného času.

Koncept zážitkového bydlení

K životu v Lihovaru neodmyslitelně patří i kultura a součástí komplexu je i multifunkční prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Opravdovým kulturním srdcem Lihovaru je pak historická budova Varny, která se díky originálnímu, avšak citlivému architektonickému pojetí promění v pětipatrovou galerii Davida Černého s kavárnou.

Některé prvky interiéru této kulturní památky jsou zachovány v nezměněné podobě a jedinečný ducha doby se tak přenese do současnosti i budoucích let. Velkorysý výstavní prostor se čtvercovým atriem pak nabídne neobyčejnou autentickou atmosféru i prostor pro aktuální tvorbu současných umělců ve stálých i hostujících výstavách.

Kulturního ducha do Lihovaru ale přinese i multifunkční prostor, který otevře dveře kulturním akcím, jako je například promítáním, kino, stand up comedy, divadelní inscenace, koncerty apod. Prostor pro společenské akce je samozřejmě navržen tak, aby nenarušoval poklidnou pohodu bydlení.

Lihovar není jen rezidenčním prostorem, ale ambiciózním projektem Trigemy, který nabízí propojuje ve výjimečném konceptu bydlení se společenskými i kulturními zážitky a životem vůbec.

Text nevyjadřuje názor redakce