Základní typy kočičích pelíšků

Než se podíváme na to, jak vybrat ideální kočičí pelíšek, je třeba připomenout základní typy pelíšků, ze kterých můžete běžně vybírat:

 • polštáře pro kočky,
 • kukaně a skrýše pro kočky,
 • deky pro kočky,
 • závěsné pelíšky pro kočky,
 • houpací sítě,
 • klasické měkké pelechy pro kočky,
 • proutěné košíky pro kočky.

Nejdůležitější faktory, které musíte zvážit při výběru kočičího pelíšku

Jak jsme již uvedli, při výběru kočičího pelíšku se setkáte s mnoha různými variantami. Jak tedy můžete zvýšit šance na úspěch, že bude ve vybraném pelíšku vaše kočka spát? Připravili jsme pro vás zásadní faktory, které byste při výběru měli mít na paměti.

 • Materiál

Materiál kočičího pelíšku je velmi důležitý a je možné, že budete muset vyzkoušet různé druhy materiálu, abyste zjistili, co vaše kočka preferuje. Obecně lze ale říci, že by měl být kočičí pelíšek dostatečně měkký, bohatě polstrovaný a vašemu mazlíčkovi maximálně pohodlný. Mezi oblíbené materiály patří zejména umělá kožešina, fleece a hebký plyš.

 • Tepelný komfort

Také svoji kočku často nejdete blízko radiátoru nebo nataženou na slunci? Kočky totiž milují teplá místa, kde se mohou vyhřívat. Proto je při výběru pelíšku důležité myslet na to, aby byl dostatečně hřejivý.

Také samotné umístění kočičího pelíšku do teplé části domu je velice důležité. Zejména pak v případě, že máte doma starší kočku nebo kočku bez srsti.

Pokud máte přes zimu v bytě chladno, zvažte nákup vyhřívaného pelíšku pro kočky.

 • Soukromí

Kočky jsou známé svou láskou k bezpečným a uzavřeným prostorům, které jim dávají pocit klidu. Na těchto místech se také rády schovávají, když se cítí vystresovaně. Čím více soukromí tedy pelíšek pro kočky dokáže nabídnout, tím lépe. V této souvislosti je na místě zmínit kukaně pro kočky, které jsou téměř uzavřené a poskytují ochranu proti hluku.

 • Snadná údržba

Tento aspekt je důležitý jak pro vás, tak pro vaši kočku. Vy určitě nechcete kočičí pelíšek za několik měsíců měnit za nový a vaše kočka zase chce spát na čistém místě. Proto je důležité vybrat takový pelíšek pro kočky, který se snadno čistí a může se prát v pračce. Tím se s jistotou zbavíte různých parazitů, které se mohou v pelíšku hromadit.

Berte ohled na věk a individuální potřeby kočky

Při výběru kočičího pelíšku byste se také měli zaměřit na individuální potřeby vaší kočky. Zejména na její věk a zdravotní stav.

Například starší kočky mohou mít problémy s klouby, a tudíž potíže se skákáním. V tomto případě tedy není vhodné volit vyvýšenou konstrukci pelíšku pro kočky nebo pelíšky umístěné na věži.

Naopak malá koťátka by neměla odpočívat v kočičím pelíšku, který obsahuje různé doplňky v podobě korálků a provázků. Mohou je totiž žvýkat a spolknout, což může být nebezpečné.

Text nevyjadřuje názor redakce