Česká televize měla po celý rok 2022 přímo na území Ukrajiny své zpravodajské týmy. Každý den, každou hodinu, každou minutu. Reportéři se střídali a střídala se i místa, která navštěvovali. Ale někdo tam vždycky byl – u všech klíčových okamžiků, i u těch nenápadných, které na první pohled nepřinesly nic převratného, ale přesto jsou nedílnou součástí mozaiky příběhů z válečné zóny jménem Ukrajina.

Kniha Putinova válka vydaná společně Argem a Edicí ČT přináší nepřikrášlená vyprávění – to, co jste na televizních obrazovkách neviděli, příběhy ze zákulisí plné smutku, zmaru, ale zároveň odvahy a naděje, a taky snahy vést normální život.

Vznikla na popud jednoho z deseti zúčastněných, Jakuba Szántó, který se rozhodl všechny své kolegy se zkušenostmi z Ukrajiny roku 2022 oslovit a prostřednictvím jejich zážitků vytvořit něco jako kroniku prvního roku války.

Mluvit o něčem jako o „nejsilnějším zážitku“ v případě této knihy nelze. Má to být den útoku? Nebo syrové, mrazivé postřehy Václava Černohorského přímo z fronty v Charkovské a Doněcké oblasti? Emotivně silné vyprávění Michala Kubala o pohřbu dvouletého chlapce v Kyjevě? Nebo Kubalovo líčení toho, kterak se dostal až k prezidentu Zelenskému a jako jeden z mála s ním mohl udělat rozhovor? Hrůzná svědectví Davida Borka o mrtvých z Buči? Dojemné scény Andrease Papadopulose z přeplněného utečeneckého tábora poblíž Lvova? Procházka s Janem Šilhanem po ulicích zdemolovaného, ukrajinskou armádou znovu dobytého Chersonu?

Putinova válka – obálka
Putinova válka – obálka
Foto: ARGO

Anebo vás více zasáhnou ukázky každodenního života pod hrozbou „trivohy“, tedy sirén ohlašujících raketový útok, sepsané Davidem Miřejovským? Případně zmrtvělé, strachem nasáklé čekání na invazní jednotky v přímořské Oděse, které popsal Pavel Polák?

Každý si zde najde to své. Optimistické odhodlání vojáků, radost z každého nového nápadu či vylepšení u zbraní, jež jim pomůže v boji, a nenávist k okupantům na straně jedné – ale paradoxně také postoj doněckých „stařenek“, v jejichž sousedství v Kramatorsku Václav Černohorský bydlel, jednoznačně vypovídající o síle ruské propagandy – že za všechno může Ukrajina a Západ a že Rusko dělá jen to, co musí, protože se svou agresí prostě jenom brání. A to přímo v regionu, který ruská invaze poničila snad nejvíce.

V případě obyvatel Ukrajiny tak šťastné konce neexistují, jak správně píše Andreas Papadopulos, protože samotný konec války ani případná ekonomická obnova nevyřeší základní problém – Rusko bude stále za humny a pořád bude mít na Ukrajině „své“ lidi. A jakkoli se základní náhled na konflikt i úlohu jednotlivých aktérů v něm v posledním roce značně naklonil na stranu Ukrajiny a proti Rusku, stále bude třeba nějak žít a mluvit i s těmi sousedy, kteří to vidí opačně.

Ne, šťastné konce neexistují, ale existuje snad aspoň něco jako… naděje. Kniha Putinova válka je i přes tragičnost námětu i jednotlivých osudů této naděje plná.

Putinova válka vychází 23. 3. 2023. Další články o knihách z Arga a rozhovory s autory najdete v časopisu #mojeargo.

Text nevyjadřuje názor redakce