Hrozí další schodky rozpočtu

Pokud by stát situaci s penzemi systematicky neřešil, dostali bychom se velmi brzy, a to už okolo roku 2030 do situace, kdy by schodky důchodového účtu byly pro veřejný rozpočet tak velké, že by už žádné volné prostředky na další výdaje nezbývaly. „Současný systém je založený na přerozdělení od ekonomicky aktivních k těm, co už mají aktivní kariéru za sebou a mohou si tak užívat zasloužený odpočinek. Každému, kdo ví, jak vypadá demografické rozdělení populace, je jasné, že problém s financováním důchodového systému v této podobě přijde. Velmi silné ročníky, které drží ekonomiku svojí prací, začnou odcházet do důchodu a systém se stává neudržitelným,“ říká hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák a dodává: „V Česku registruji bohužel problém v tom, že současní senioři nejsou na dlouhodobý pobyt v důchodu finančně připraveni a vlastní rezervy většinou nemají. Je to dáno z části důvody historickými, kdy jejich aktivní život probíhal za minulého režimu. Domnívám se, že to může být pomyslným vykřičníkem pro dnešní lidi v produktivním věku. Ti by se měli na penzi připravovat a nespoléhat se jen na státní důchod.“ Jen loni činily výdaje na důchodové dávky přes 577 miliard korun. Toto číslo se bude do budoucna navíc zvyšovat, jak upozorňují experti. K tomu je důležité dodat, že stávající důchody dnes „platí“ ekonomicky aktivní obyvatelé prostřednictvím sociálního pojištění. V té souvislosti proto také mluvíme o průběžném systému financování důchodového systému.

Investice na rentu

O to naléhavěji se jeví potřeba spoření na rentu, kdy si lidé už od mládí odkládají část svých příjmů a ty pak využijí v důchodu. „Je důležité investovat s dlouhodobým cílem. Díky pravidelnému investování je možné si bez problému zajistit předčasný důchod i s průměrnými příjmy. Je tedy více než vhodné začít odkládat část svých výdělků stranou do investičních produktů. Ať už formou podílových fondů, nebo doplňkového penzijního spoření,“ vysvětluje investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček.

Důchodové spoření

Díky spoření na dobu, kdy budeme v důchodovém věku, si postupně vybudujeme dostatečnou finanční rezervu, o níž se budeme moct později opřít. Dosáhneme tak zároveň na státní příspěvek a daňové úlevy podle výše částky, kolik se rozhodneme přispívat. V některých případech s příspěvkem pomáhá také zaměstnavatel. Dlouhodobé zhodnocování vlastních úspor přitom znásobí i menší částky. Navíc si každý může zvolit dobu, kdy si ušetřené peníze během důchodu vybere.

Spořit se vyplatí už od mládí

A kdy se má na rentu spořit? Odborníci doporučují, že by se mělo začít již v mladém věku. „Čím dříve budou klienti na rentu připraveni, tím to pro ně bude levnější. Klíčové je, abyste se nespoléhali pouze na státní dávku, která se politickým rozhodnutím může velmi jednoduše změnit,“ radí Novák. Pokud budete již od svých 30 let spořit pouhou tisícikorunu měsíčně, dosáhne vaše pravidelná renta v důchodovém věku na 5 tisíc korun. V případě, že s tím ale začnete až o 20 let později, budete muset si muset pravidelně ukládat více než 3,5násobně vyšší částku.

Graf
Graf kalkulace počítá s šestiprocentním zhodnocením
Foto: Broker Consulting

Dlouhodobý finanční plán

Nástrojem, který při správě financí ulehčí rozhodování, je finanční plán. Abychom měli příjmy a výdaje pod kontrolou a mohli se soustředit na pravidelné investování na stáří, vyplatí se promítnout do finančního plánu své budoucí cíle a přání a tvořit si rezervy. Díky takové strategii překleneme i méně příznivá období v životě, kdy nás může potkat ledacos. I tehdy bude možné počítat s něčím navíc, v případě důchodu například s přilepšením k výplatě od státu.

Renta na pobočkách OK POINT

Broker Consulting se může opřít o širokou síť moderních poboček OK POINT, které najdete ve většině velkých měst celé České republiky. Zde profesionální konzultanti pomohou každému zájemci jak s přípravou finančního plánu, tak s návrhem možností, které jsou s investováním na rentu spojeny.

Jedním z úspěšných franšízantů, jenž OK POINT provozuje v hlavním městě, je manažer projektu Radim Štantejský. „Nejen současná doba jasně ukazuje na fakt, že čím dříve začínají naši klienti systematicky řešit otázku, jakým způsobem odkládat na takzvanou rentu, tím se jim výrazně zvýší pravděpodobnost toho, že v budoucnu nebudou spoléhat na stát. Sami si tak vytvoří podmínky pro to, že se jejich životní úroveň po odchodu do důchodu výrazně nezhorší. Naši finanční konzultanti v rámci služby Finančního plánu jasně určí horizonty a konkrétní produkty, jejichž prostřednictvím klient tohoto klíčového cíle dosáhne. Faktem je, že tato oblast začíná být čím dál častěji poptávána jak ze strany stávajících, tak nových klientů. Ti se pak mohou spolehnout na naši celorepublikovou síť 2 tisíc konzultantů, které najdete ve více než 100 kancelářích a na několika desítkách franšízových poboček OK POINT,“ upozorňuje Štantejský na výhody sítě Broker Consulting.

Další informace o najdete na stránkách www.bcas.cz, www.okpointy.cz a www.okpoint.tv.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist