Nájemní bydlení se stává novým trendem. Češi tak řeší otázku bydlení v době, kdy vysoké úroky z hypoték brání pořízení vlastní nemovitosti. Výstavba nájemních bytových domů láká také developery a investory.

Jakmile si do svého nemovitostního portfolia pořídí nájemní bytový dům, potřebují spolehlivého správce, který se jim bude starat o provoz. Vedle péče o technický stav budovy to znamená dlouhodobé obsazení jednotlivých bytů, správu nájemních smluv, důsledný výběr nájemného nebo pravidelnou komunikaci s nájemci.

„Zatímco Češi mají poměrně dobré povědomí o legislativě, rozumí výpovědní lhůtě a dalším podmínkám, s cizinci je situace někdy velmi odlišná. Pletou si nájemní bydlení s ubytováním v hotelu a často si myslí, že k ukončení nájemního vztahu stačí uvolnit byt a při odjezdu vhodit klíče do poštovní schránky,“ říká Lucie Pavlíčková, vedoucí správy bytových domů ve firmě Veritas Consulting.

Zatímco v zahraničí je nájemní bydlení zcela běžné a lidé v jednom pronajatém bytě žijí i desítky let, u nás se doposud těšilo oblibě bydlení ve vlastním. S růstem úrokových sazeb a inflací se cesta k vlastnímu bydlení řadě Čechů ztížila a tomu se přizpůsobují také developeři. Než aby byty zlevňovali, raději je nabídnou k pronájmu. V tu chvíli pak stojí před otázkou, kdo se bude o chod bytových domů starat. Buď postaví vlastní tým, nebo si najmou profesionálního správce.

Komerční článek

Externista vyjde levněji

„Pro správu domu je potřeba řada specialistů a odborných profesí. Pokud je majitel objektu plně nevytíží, znamenají pro něj vysoké mzdové nároky. K tomu se přidávají personální otázky, když se některý z klíčových odborníků rozhodne odejít. Externí firma je naopak na daný projekt povolaná jen na potřebnou dobu, a to pro majitele ve finále znamená jak nižší cenu, tak méně starostí “ konstatuje Lucie Pavlíčková. 

„Se správou bytových domů máme leta praxe a vytvořili jsme si už síť odborníků na jednotlivé profese. Máme je ověřené, využíváme je na vícero projektech, umíme ohlídat vícepráce,“ dodává Pavlíčková. 

Lucie Pavličková
Lucie Pavličková

Dům na dobré adrese

Správa nájemního domu pro institucionálního vlastníka se podstatně liší od správy domu, kde má každý byt jiného majitele. Institucionální vlastník chce mít dům dlouhodobě plně pronajatý, aby mu přinášel očekávaný výnos, a také chce dům nadále zhodnocovat. „To vedle péče o společné prostory znamená modernizaci a zajištění výborného technického stavu každého bytu. A také například budování dobrých vztahů s nájemci a vytváření pozitivní reputace. Aby veřejnost vnímala bytový dům jako dobrou adresu k bydlení,“ podotýká Aneta Hošnová, manažerka správy bytových domů z Veritas Consulting.

Mluvte se svými nájemníky

Komunikace s nájemci je klíčová pro udržení plné obsazenosti domu. „Aktuálním tématem, které hýbe nájemním trhem, je uplatnění indexace nájemného. Inflační doložka ve smlouvě znamená automatické navýšení nájmu o inflaci – pro některé nájemce se tak současný byt stává finančně nedostupným,“ říká Aneta Hošnová.

Jako správný manažer se proto snaží hledat cesty, jak nájemníkům ulevit. „Intenzivně sledujeme dění na trhu energií, pravidelně tendrujeme dodávky služeb tak, abychom nájemníkům pomohli ušetřit. Díky tomu jim pak zůstane v peněžence více prostředků na zaplacení nájemného. Chceme, aby se lidé nemuseli zbytečně stěhovat a majitelé domů měli byty dlouhodobě obsazené za dobrých podmínek pro obě strany,“ uzavírá Hošnová.  

Aneta Hošnová
Aneta Hošnová

Profesionální správce hledá i další možnosti, jak ušetřit kapsu majitele domu i nájemníků. Instaluje pohybová čidla, aby předcházel zbytečnému svícení, tlumí na noc vytápění společných prostor, nebo omezuje intenzitu svícení v garážích. Pro majitele nemovitosti sbírá a analyzuje klíčová data, která zpracovává do přehledných reportů. Díky nim může majitel bytového domu dělat kvalifikovaná rozhodnutí o dalším nakládání s nemovitostí a kontinuálně navyšovat její hodnotu.  

Komerční článek

 

O Veritas Consulting 

 

Veritas Consulting je česká firma, kteráse zaměřuje na pronájem nákupních parků ve střední Evropě. Další specializací je pak správa bytových domů pro institucionalizované vlastníky. Tým tvoří zkušení profesionálové, kteří se na trhu komerčních nemovitostí pohybují desítky let. Díky detailní znalosti trhu a široké síti odborníků spravují bytové domy efektivně a s vysokou přidanou hodnotou. Součástí služby je reporting pro české nebo zahraniční majitele.

Text nevyjadřuje názor redakce