Tradiční zapuštěné bazény jsou velmi náročné na vstupní investici a také na prostor. Navíc pokud už je jednou postavíme, nelze s nimi jakkoli hnout, i když bychom chtěli měnit dispozice zahrady. Oblíbenou variantou jsou nadzemní bazény s jednoduchou montáží. Vyrábí se v mnoha variantách od těch nejlevnějších až po opravdu luxusní varianty, které mají různé přídavné vybavení a velkorysé rozměry. Mezi nejvýhodnější patří bazény intex s nafukovacím lemem, které pořídíme už za tisícikorunu, samozřejmě s ohledem na rozměry.

Montáž je snadná a zabere nám ani ne hodinu potřebujeme především rovné místo, kam budeme bazén umisťovat ideálně chráněné podložkou pod bazén, protože minimalizuje riziko jeho poškození. Pak už jen nafoukneme horní lem a začneme napouštět vodu. Bazén se bude stavět sám s se stoupající hladinou vody, která zároveň bude zajišťovat jeho stabilitu. Tento typ bazénu je velmi oblíbený i na chatách a chalupách, protože na konci sezony ho lze velmi jednoduše vypustit a uklidit například na půdu nebo do kůlny pro další použití.

Přes bazény s nafukovacím lemem je vhodné postavit také bazénové schůdky. Ty nám zajistí snadný vstup do bazénu bez jeho poškození a samozřejmě také možnost, jak bazén bezpečně opustit. Zároveň jsou schůdky bezpečnostním prvkem, pokud máme malé děti. Stačí je dát stranou od bazénu, který je pak vyšší než děti a nelze se do něj tak snadno dostat.

O něco větší stabilitu pak nabízí bazény s nerezovou konstrukcí, která zajišťuje jejich stabilitu i stálý tvar. Jsou o něco dražší než bazény nafukovací, jejich montáž je však stejně jednoduchá. Místo nafouknutí lemu sestavíme konstrukci, která je propojená s bazénem a při napouštění vody jen dáváme pozor na správné vypnutí stěn i podlahy. Opět je vhodné mít pod bazénem měkkou podložku, která omezí možnost jeho nechtěného poškození.

Nadzemní bazény jsou velmi oblíbené nejen provoz svou cenu a snadnou montáž, ale také dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Jediné, co nám může zkazit radost, zvlášť pokud máme bazén třeba na chalupě, kam jezdíme jen na víkendy, Je špinavá či přímo zelená voda. Základem péče o bazén je proto pravidelná kontrola kvality vody a její údržba. Výborným pomocníkem při péči o vodu v bazénu je písková filtrace. Umožňuje účinné odstranění nečistot a bakterií z vody, protože voda prochází vrstvou písku, kde jsou zachyceny všechny nečistoty a do bazénu se vrací čistá. Tím nám velmi usnadňuje práci v péči o bazén, může být zapnutá i například přes noc. Pozor si však musíme dát v případě deště nebo špatného počasí. Vždy bychom měli mít elektrický přívod v bezpečném obalu, chráněný před možností zmoknutí.

V případě potřeby můžeme použít také bazénovou chemii, která nám pomůže zbavit se nečistot a řas způsobujících změnu barvy vody. Zapomínat nesmíme ani na pravidelné odstraňování nečistot na dně bazénu. Ideální je mít před bazénem malou vaničku s vodou, nebo alespoň ručník, abychom si před vstupem do bazénů mohli očistit nohy a zbytečně nepřenášet do vody nečistoty zvenku.

Vlastní bazén dokáže velmi zpříjemnit léto, protože se můžeme osvěžit kdykoli chceme. Radost udělá také dětem je vše vždy potřeba myslet na to, že při koupání musí být pod dozorem.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist