Nárůst úrokových sazeb loni přibrzdil investice některých průmyslových developerů do nákupu nových lokalit. Místo nich se o plochy začali ucházet investoři ze sektoru obnovitelných zdrojů energie. Ceny pozemků pro fotovoltaiku se zároveň pohybují na úrovni 30 – 50 % toho, za kolik se prodávají pozemky pro průmyslovou výstavbu. Nový impuls do měnící se situace může přinést průmyslový developer P3 Logistic Parks, který díky silnému finančnímu zázemí svého vlastníka letos plánuje v České republice nakoupit desítky tisíc čtverečních ploch.

Akviziční apetit P3 uspokojí jen kvalitní lokality

V ČR spravujeme 87 hal v 16 parcích a jejich obsazenost přesahuje 97 %. Aktuálně stavíme ve třech parcích a ve dvou z nich máme ještě rezervu pro další výstavbu v objemu přes 177 000 m2. Pro náš další rozvoj potřebujeme nové lokality,“ vysvětluje Ondřej Vodička, který má v P3 na starosti akvizice. Určující je pro něj kvalita pozemku a jeho dostupnost, třeba i s ohledem na budoucí dostavbu dálniční sítě. Největší zájem o průmyslové parky je tradičně v okolí velkých měst, proto má v hledáčku jak Prahu, tak Brno, zajímavé mohou být ale třeba i Jižní Čechy a v budoucnu regiony v Karlovarském kraji. Soustředí se na pozemky o velikosti okolo 50 000 m2, v případě Brna a Prahy pak alespoň 30 000 m2.

Evropský průmyslový developer, který parky vlastní, pronajímá i spravuje, je připraven koupit nejen pozemky pro budoucí výstavbu, ale i stávající objekty, které jsou buď prázdné nebo obsazené nájemci. „Zajímají nás budovy v kvalitě A nebo A+, které budou blízko našeho standardu a budeme je moci integrovat do našeho portfolia, tak i ty nižšího standardu vhodné na redevelopment,“ upřesňuje Vodička.

Udržitelnost má v průmyslových parcích smysl

Při výběru lokality je pro průmyslového developera určující dostupnost, ať už z hlediska zaměstnanosti, a zejména pak dopravy. „Naše parky najdete blízko dálnic a rychlostních silnic, mimo obydlené částí obcí.  Podle územního plánu musí mít definovaný vhodný způsob využití, nemáme zájem stavět na pozemcích s kvalitní půdou, zajímavé jsou proto i brownfieldy,“ popisuje Vodička. Bývalé průmyslové areály, ve kterých už došlo k demolici původních objektů a případně sanaci, mají několik výhod. Původní materiál se dá recyklovat do podloží, hlavní výhodou je ale zejména existující a vhodně dimenzovaná energetická infrastruktura a lokalita dobře dostupná pro dopravu i potenciální zaměstnance.

Možná to tak optikou soupeření dvou zájmů na trhu pozemků pro průmyslové využití nevypadá, ale snaha o energetickou soběstačnost a poptávka po skladových a výrobních halách si navzájem nekonkurují. Průmysloví developeři už dnes připravují střechy budov na osazení fotovoltaikou. Dá se tak říct, že situace má win - win řešení.

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist