„Výrobní procesy založené na papírové dokumentaci firmy zpomalují. Jsou zbytečně složité, časově náročné a náchylné k chybám. Stále ale ve většině společností převažují, říká Aleš Kuboušek, majitel společnosti Ajka-Solution s.r.o.

Co je bezpapírová výroba?

Bezpapírová výroba (paperless manufacturing) využívá digitální systémy pro řízenía kontrolu výrobního procesu. Informace v papírové podobě extrémně rychle zastarávají. Firmy nepracují s reálnými daty a rozhodnutí tak vznikají na základě zastaralých údajů.

Místo používání papírových záznamů jsou všechny procesy digitalizovány a řízeny prostřednictvím softwarových aplikací. Proč? Protože po nich zbydou data, která lze snadno zpětně analyzovat a optimalizovat procesy, ze kterých vzešla.

Bezpapírový provoz je v konečném důsledku efektivnější, méně nákladný a udržitelnější. V současném tlaku na optimalizaci procesů je digitalizace jediná z cest.

Kroky k bezpapírové výrobě

„Zavést bezpapírový výrobní systém vyžaduje plánování a koordinaci. Nejde o změnu provedenou přes noc. S firmami nejprve důkladně analyzujeme, zda je na bezpapírový provoz připravená,“ upřesňuje Aleš Kuboušek. S posouzením připravenosti pomáhá digitální audit. Tato analýza vyhodnotí současné interní procesy a určí oblasti, kde lze uplatnit digitalizaci. Zákazník si nakonec sám určí priority podle toho, kde ho nejvíce pálí pata.

Stěžejní krok je výběr vhodného a dostupného řešení. To musí odpovídat potřebám firmy. Není vhodné vybírat takové, kterému se musí firma příliš přizpůsobovat. Nové řešení by mělo být snadno propojitelné se stávajícími systémy a technologiemi.

„Z naší zkušenosti doporučujeme platformu WorkSys. Umožňuje rychle a efektivně integrovat všechna současná i budoucí řešení. Ponechává vám svobodu výběru budoucích technologií a softwaru. Nejste závislí jen na jednom řešení a dodavateli. Přes tzv. API se napojí na stávající datové zdroje ve firmě, přijímá také informace z čidel a senzorů ve výrobě. Lze do ní připojit celý MES nebo zaběhnuté ERP. Toto řešení je vymyšlené tak, aby bylo schopné zpracovávat data také z veřejně dostupných zdrojů, např. OTE,“ popisuje Aleš Kuboušek.

Komerční článek

Digitalizujte

Výběrem toho správného řešení to ale nekončí. Soustřeďte se na nastavení časového harmonogramu, milníků a odpovědností. Zavádějte systém postupně. Minimalizujete narušení výroby. Nezapomeňte na školení pro zaměstnance.

„Ačkoliv se zdá, že se digitalizace přes systém WorkSys týká pouze velkých firem, není to tak. Digitalizace na platformě WorkSys má smysl především u malých a středních společností,“ doplňuje Aleš Kuboušek. Řešení je finančně dostupné a pyšní se velice zajímavou návratností (ROI) v jednotkách měsíců od implementace.

Mezi zaměstnanci tradičně panují obavy z nových systémů i ze ztráty osobního kontaktu mezi kolegy. Pomocí digitálních nástrojů a platforem mohou členové týmu sdílet informace a spolupracovat v reálném čase. Více se soustředí na úkoly a projekty vyšší úrovně. A třeba začnou chodit domů z práce včas, protože už nebudou muset dodělávat reporty a prezentace.

WorkSys Digitální továrna

Jak dlouho trvá, než se stanete bezpapírovou firmou?

Doba, za kterou se společnost stane bezpapírovou, závisí na úrovni stávající digitalizace. V průměru může u malých a středních firem trvat šest měsíců až rok, než se stává plně bezpapírovou. V Ajka-Solution s.r.o. vám jsme k ruce:

  • Provedeme audit digitální připravenosti.
  • Navrhneme oblasti pro zlepšení.
  • Vy si vyberete priority.
  • Vytvoříme plán realizace s ohledem na vaše priority.
  • Naceníme plánované kroky.

S námi implementujete řešení v řádech týdnů, návratnost očekávejte v měsících a naši podporu budete mít na dlouhá léta.

 

WorkSys Digitální továrna

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist