Bohumil Vostal léta pracoval jako zpravodaj pro Českou televizi v Londýně. Tam také před dvěma lety natočil reportáž o sochaři Frantovi (jak umělec sám sobě říkal) Bělském – v našich zemích poněkud nespravedlivě polozapomenutém sochaři, jenž patřil k úzké špičce londýnské výtvarné scény 2. poloviny 20. století. A protože Bohumila Vostala příběh tohoto pozoruhodného muže velice zaujal, rozhodl se zjistit si o něm trochu víc…
Vítejte v Británii
Vznikla tak kniha Portrétoval anglickou královnu – Franta Bělský, česko-anglický příběh 20. století, která je fascinujícím ponorem do života jednoho muže. Kromě nezapomenutelného pomníku Frantovi Bělskému Bohumil Vostal vytvořil i plastický obraz Británie té doby, s důrazem kladeným na její pestrý umělecký svět, místy přívětivý, místy však i velice krutý. Defilují zde zástupy historických postav, s nimiž byl Franta v blízkém kontaktu, a čtenář jen kroutí hlavou, jak se to mohlo stát, že o tomto úžasném člověku, na kterého bychom měli být jako na krajana právem hrdí, vlastně doteď slyšel tak málo.
Život sochaře
Životopis sochaře ve třinácti kapitolách vydaný nakladatelstvím Argo – popisující jak jeho soukromí, tak způsob, jímž vznikaly nejslavnější zakázky – je doplněný spoustou naprosto unikátních fotografií.
Po úvodní kapitole vyprávějící o přelomovém setkání s královnou matkou, která Frantovi cestu do královského paláce v podstatě otevřela, už autor postupuje chronologicky. Začíná dětstvím v Československu, pokračuje dobrodružným líčením válečných eskapád (kde došlo i k Frantovu setkání s Winstonem Churchillem, jež ovlivnilo celý jeho život) a přes kratičkou poválečnou epizodku v naší zemi proplouvá fascinující britskou anabází až do Bělského smrti.
Jednotlivé kapitoly se pak už zabývají významnějšími pracemi, jež Franta Bělský dostal za úkol vysochat – a to jak tím pozitivním, tedy možností poznat nejvýznamnější osobnosti té doby, tak složitými boji, které musel český sochař podstoupit, aby pronikl do uzavřené a dosti konzervativní britské společnosti.
Svět za kanálem
Klíčovým pramenem k cestě za Bělského osobností se pak pro Vostala stal nalezený rukopis humoristického cestopisu Svět za kanálem, stojícího někde mezi Karlem Čapkem a Jerome Klapkou Jeromem, jejž Bělský koncem 40. let minulého století sepsal se svou milovanou anglickou manželkou a věčnou múzou Cooee a který nikdy nevyšel, protože v té době v naší republice již po bolševicku přituhovalo.
Právě v útržcích citovaných z něj se naplno ukazuje Bělského smysl pro humor a nadhled, a také určitá zarputilost a zaťatost, díky kterým nakonec pronikl tam, kam z našinců málokdo. Vždyť kolik umělců nepocházejících z Británie se může ve svém curriculum vitae pochlubit tím, že jim modelem seděli královna matka, Alžběta II., princ Philip, princ Andrew nebo princ William.
Knihu Bohumil Vostal představí 15. 6. od 19:00 v Centru současného umění DOX. Vstupenky pořídíte zde.
Další články o knihách z Arga a rozhovory s autory najdete v časopisu #mojeargo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist