Zdravá moderní společnost oblečení recykluje

Oděvní banky představují jedno z životně důležitých ústrojí v životě moderní společnosti. Jejich fungování je přitom založeno na velmi jednoduchém principu: v podstatě se nejedná o nic jiného než o recyklaci obnošeného, ale stále svými vlastnostmi i vzhledem plnohodnotného oblečení, které je prostřednictvím této instituce distribuováno potřebným.

Takováto forma recyklace přináší hned dvojí užitek. Na jedné straně pomáhá omezovat plýtvání oděvním zbožím, které tak neslouží pouze po krátkou a omezenou dobu a nekončí zbytečně na skládkách či na dně skříní. Zároveň ale přispívá i ke zlepšování životních podmínek lidem, kteří se z těch či oněch důvodů ocitli v nesnadné životní situaci.

Udržitelnost, ekologie a zároveň sociální rozměr jsou ostatně také tím, co z projektů typu oděvní banky činí nedílnou součást života moderní společnosti, jež se zajímá o svou budoucnost. Nemluvě přirozeně také o pozitivním psychologickém dopadu na zdraví a „well-being“ celé společnosti.

Kdo pomáhá pomáhat?

Hnacím motorem nově otevřené Oděvní banky, která svou činnost plánuje postupně rozšířit do všech krajů České republiky, je nezisková organizace Klub svobodných matek, která se dlouhodobě může spolehnout na finanční a materiální podporu svého generálního partnera — společnosti JTI Česká republika.

Vzájemnou prospěšnost takové spolupráce si ostatně pochvaluje i manažerka komunikace společnosti JTI International Eva Prokešová: „V JTI podporujeme svobodu volby spotřebitelů a jsme rádi, že můžeme být generálním partnerem projektu, který pomáhá třikrát — spojuje ekologii, dává spotřebitelům možnost rozhodnout se pro udržitelný šatník, a navíc může pomoci lidem ušetřit.“

Každý, kdo by chtěl do oděvní banky přispět, může do Ploom Summer Pop Up v pražských Riegrových sadech přinést nepotřebné oblečení. To by mělo být vyprané a v dobrém, funkčním stavu.

Udržitelnost jako poslání

Pro společnost JTI je ostatně podpora smysluplných projektů sázejících na udržitelnost přirozenou součástí její rozmanité činnosti už několik desetiletí. S ohledem na ochranu životního prostředí proto vyrábí také své produkty. Například zařízení na zahřívaný tabák Ploom, který JTI ve verzi X uvedla letos také na český trh, je recyklovatelné. A samotný výrobce zavádí programy, v nichž můžou uživatelé použité zařízení bezpečně odevzdat do speciálních boxů. Takový program se osvědčil už například v Japonsku a další země budou následovat.

Podobné aktivity, včetně podpory již zmíněné oděvní banky či redukování plastových obalů, jsou tak jasným důkazem, že si každý může udržet svůj styl a nezapomínat při tom ani na udržitelnost a ekologii.

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce