Proč si vybrat dřevěné brikety?

Všichni hledáme určitý komfort. Pokud používáte jako topivo dřevo je s ním spojena nutnost mokré dřevo dopravit, naštípat ho na polena a dlouze ho sušit. Všechny tyto úkony můžete vyškrtnout ze seznamu povinností, pokud si pořídíte dřevěné brikety. Jsou již předem připravené, ideálně vysušené, balené ve fólii po několika kusech s celkovou hmotností kolem 10 kg. Stačí si jen pravidelně přinést balíčky ke krbu a můžete okamžitě přikládat.

Z čeho a jak se vyrábí dřevěné brikety?

Vše začíná těžbou dřeva. Když se v pilařském závodě každý kmen zpracovává na trámy a prkna, zůstane po něm dostatek pilin, hoblin a štěpky pro další zpracování. Tento materiál se velikostně sjednotí a řádně vysuší. V některých případech výroby se k tlaku při lisování přidává i zvýšená teplota, a to při výrobě tzv. válců. Vyrobené dřevěné brikety se pečlivě připraví do balíků a zataví do fólie pro bezpečnou přepravu.

Jak vypadají dřevěné brikety?

Na trhu jsou dostupné tři druhy briket dřevěných. První jsou standardizované „cihličky“ RUF, které svou velikostí skutečně připomínají pálenou cihlu. Vznikají v hydraulickém lisu. Odlišný design mají válcové dřevěné brikety. Mají kruhový průřez o průměru zhruba 10 cm a jsou až 30 cm dlouhé. Vznikají cyklickým přiklepáváním dřevní hmoty k nekonečnému válci. Poslední dřevěné brikety Pini Kay jsou poddruhem válcových, mají středovou díru a mnohoúhelníkový průřez. Jsou velmi tvrdé a na jejich rozřezání se používá speciální pila.

Proč jsou dřevěné brikety ekologické?

Spalováním dřevěných briket pomáháte zpomalovat globální změnu klimatu, protože jsou uhlíkově neutrální. Strom v procesu svého růstu využil oxid uhličitý z atmosféry, který v kombinaci s vodou a za svitu slunce proměnil v dřevo svého kmene. Maximálně toto množství oxidu uhličitého se při spalování také dostane zpět do atmosféry. Zabráníte tak znečištění vzduchu škodlivými látkami, protože brikety dřevěné obsahují pouze čistou biomasu. Zbylý popel je kompostovatelný a můžete jej použít jako hnojivo do zahrady. Tímto se živiny vrátí zpět do půdy a koloběh pokračuje s růstem nových rostlin.

Potřebujete si koupit dřevěné brikety?

Zaujaly vás dřevěné brikety a chcete si je pořídit na příští topnou sezónu? Prodejem pevných paliv, které jsou připravené v baleních a uložené na paletách se zabývá e-shop Optimtop.cz. Pokud se budete chtít před nákupem poradit, na infolince na vás čekají kvalifikovaní odborníci. Rozvoz je po celé České republice zdarma.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist