Zóna v Holešově byla od počátku svého vzniku terčem různé kritiky, mnoho firem odradily různé obstrukce či reálné problémy. Jaký je skutečný stav nyní?
Tu dobu už jsme, doufám, překonali a fungujeme, plochy obsazujeme. Menší firmy se tady začaly etablovat. Devět tady funguje, dalších pět připravuje výstavbu a s další asi dvacítkou jednáme. Prostor pro malé firmy se nám tak zaplňuje a do dvou až tří let už bude zastavěný.
Zóna tedy postupně ožívá a firmy tu rozvíjejí své podnikání?
Z pohledu malých firem to platí určitě. Mimo jiné všem svým malým i velkým následovníkům dokázaly, samozřejmě s podporou profesionálního týmu Zóny, že se tady dá podle veškeré legislativy stavět a normálně fungovat. Není to lehké, je to mnoho jednání a hodně sofistikovaná činnost, ale vede k funkčnímu cíli.
Dlouhodobě se nedaří najít strategického partnera. Jakým způsobem to změnit?
To je zatím neúspěch, strategický investor by měl být srdcem Zóny. Můj cíl je sehnat partnera, který zde umístí investici s vysokou přidanou hodnotou a bude vidět výhodu ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati, městem Zlínem a Zlínským krajem.
Jak jednání o vstupu strategických a středních investorů urychlit? Jak je motivovat?
V Česku není moc strategických průmyslových zón, kde by bylo možné takovou investici umístit, a i my můžeme být velmi rychle plní. Jsme jednou ze šesti průmyslových zón, která je strategicky zřizovaná nebo dotovaná MPO. Jsme však poslední, která nabízí 100 až 120 hektarů volných ploch. V ostatních zónách to je kolem 10, to jsou zbytky. A další určitě nevznikají. Investoři sice říkají, že jinde to bylo jednodušší, že jsme dál od německých hranic, ale teď ví, že jiné možnosti nemají a přijdou i k nám.
Jaké jsou výhody a nevýhody umístění investice v holešovské zóně?
Z mého pohledu má Zóna minimum nevýhod. Výhody: 1. jediná zóna, která nabízí desítky až stovky hektarů; 2. rovinatost při výstavbě; 3. ideální napojení na dálniční síť. Nevýhody: 1. malá spádovost pracovní síly, a hlavně té více kvalifikované; 2. zatím tu není nikdo „značkový“… ale kdyby už tady byl nějaký „značkový partner“, tak mnozí ho budou následovat.
V jaké fázi je výstavba další části infrastruktury, důležité pro investice partnerů, uvnitř Zóny?
Velkou část již máme za sebou, v létě roku 2024 bychom se chtěli pustit do dobudování infrastruktury tak, aby byla dokončena v celé Zóně. Mimo to bude mít Zóna svůj vlastní dálniční sjezd, kterým mj. chrání Holešov a okolní obce. A to jsou podle mě právě ty věci, které Zónu „prodávají“.
Jaká je nyní aktuální cena pozemků?
Cena pozemku je teď, podle posledního znaleckého odhadu, 1 000 Kč/m2. U plně zasíťovaného pozemku je to, myslím, velmi dobrá cena. I to je jeden z hlavních argumentů, proč zvolit právě Holešov.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist