Energie nebyly do nedávna tématem, kterým by se firmy zabývaly. Zatímco ještě před dvěma lety tvořily náklady na energie pouhých 10% z finančních nákladů firem, momentálně je to v některých případech až 30%. A to už je náklad, který z energetických opatření činí téma, kterým se zabývají vedení firem, ale i veřejný sektor. Poptávka po službách KOORu roste, po růstu 70% očekává společnost v letošním roce růst tržeb o 40%. „Abychom mohli dále růst, potřebujeme investiční kapitál,“ vysvětluje Milan Orlovský, CEO společnosti KOOR.

Zelený fond

Skupina KOOR sice vznikla a již 13 let působí na Slovensku, ale má aktivity i v Čechách, kde založila dceřinou společnost. KOOR ESG SICAV FOND je zalistován v České republice, cílem probíhajícího raisingu je do konce letošního roku vysbírat 7 milionů eur. Prioritou fondu je být zelený. „Deklarujeme, že veškerý investiční kapitál bude použit v udržitelných projektech. Zjednodušeně řečeno – jde o projekty zaměřené na šetření CO2. Investor tedy nevkládá peníze do něčeho virtuálního. Umíme mu přesně vyčíslit, kolik tun CO2 jsme díky změně technologií a provozu v našich projektech ušetřili, jelikož všechny naše projekty spadají do energetického managementu a měření spotřeb energií,“ vysvětluje Michal Hesek, COO společnosti KOOR. Jak dále dodává, v loňském roce ušetřili 8345 tun, což je množství, které by dokázalo za stejné období pohltit 380 tisíc stromů.

Komerční článek

Získávají zelenost

V loňském roce prošla skupina KOOR ratingem ESG a získala v hodnocení společnosti EcoVadis stříbrnou medaili. Díky ESG a nefinančnímu reportu je pro investory naprosto transparentní. Investoři totiž díky tomu vidí ucelená strukturovaná data o firmě. Umí získat kompletní přehled o společnosti a podívat se na srovnatelná data u konkurence. „Vzhledem k tomu, že ESG platí i pro fond, naši investoři tak kromě výnosů získávají i „zelenost“. Pokud například nějaká finanční instituce potřebuje zdokladovat, že má ve svém portfoliu společnosti nebo akcie, které jsou opravdu zelené, investováním do našeho fondu získá garanci. Bude moci přesně vykázat svou zelenost, a to v objemech ušetřené CO2,“ popisuje Hesek.

Komerční článek

Revoluce

Energii potřebujeme a také v budoucnu budeme potřebovat. Je to tedy stabilní byznys, což vnímají i investoři. Události posledních let ukazují, že je to i strategická oblast. Přechod z fosilních zdrojů na obnovitelné způsobuje v energetice revoluci, která s sebou přináší nové technologie a postupy. Fotovoltaika, bateriová úložiště, energetická společenství - všechno jsou to nástroje, které dávají zákazníkům flexibilitu. Na situaci na trhu reaguje také KOOR, nabízí zákazníkům nejnovější řešení. „V budoucnu chceme zalistovat nový podfond, který je určen právě k investování do OZE (obnovitelný zdroj energie) projektů, jakými jsou například zmiňovaná bateriová úložiště či fotovoltaika. Investor, který investuje do našeho KOOR ESG SICAV FONDU, si tak bude moci vybrat ze dvou podfondů: může investovat do zelených projektů energetické účinnosti nebo do OZE projektů,“ dodává Milan Orlovský.

https://www.koor.sk/
https://www.kooresgsicav.com/

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce