Firma Lundegaard a.s. pomáhá menším i větším společnostem digitalizovat jejich byznys. Vyvíjí aplikace na míru a neustále testuje nová digitální řešení, která slouží ke zrychlení a zjednodušení firemních procesů například v oblasti bankovnictví nebo automotive.

Aby všechno tohle ale mohla dělat, potřebuje jednu zásadní věc: stabilní cloudové prostředí, pomocí kterého bude svým klientům inovace zprostředkovávat.

Více výkonu a kontroly nad cloudem

Dilema, kde optimální cloudové služby získat, řešila společnost Lundegaard a.s. v roce 2021. A tehdy si jako svého partnera vybrala Vodafone. „Hlavním důvodem pro naše rozhodnutí bylo to, že nám Vodafone nabídl 1,5krát vyšší výkon za stejnou cenu, kterou jsme platili u tehdejšího poskytovatele,“ říká Libor Šnobl, CIO společnosti Lundegaard a.s.

Pro firmu bylo klíčové, aby měla plnou kontrolu nad svým privátním cloudem. Hlavně proto, že na jeho fungování stojí služby, které Lundegaard a.s. poskytuje vlastním klientům. „V minulosti nás brzdilo, že jsme museli nejdříve poslat požadavek dodavateli, abychom něco upravili. Sami jsme přitom věděli, že jde o jednoduchý úkon na pár minut, a bylo frustrující, že na něj musíme čekat,“ doplňuje Libor Šnobl.

Sám přiznává, že pro něj bylo velkým překvapením, jak jednoduše celý proces přechodu od jednoho dodavatele k druhému proběhl. Jedna z podmínek Lundegaard a.s. také byla, že Vodafone firmě vytvoří vlastní aplikační programové rozhraní – což splnil o 2 měsíce dříve, než se původně předpokládalo.

Nižší náklady, ušetřený čas i konkurenceschopnost

Jednu z největších výhod cloudu vidí Lundegaard a.s. ve finančních i časových úsporách. Kdyby totiž firma cloud nepoužívala, musela by mít vlastní serverovnu, o níž by se museli starat zaměstnanci. Díky cloudu ale může své IT specialisty přesměrovat k úkolům, u nichž je jejich práce potřeba mnohem víc.

„Vodafone je navíc velmi aktivní, a dokonce sám přichází s návrhy, co udělat jinak, efektivněji a z hlediska ceny výhodněji. Máme díky tomu v podstatě takový pocit bezpečí – víme, že se na něj můžeme spolehnout a že je pro nás naše spolupráce opravdovým partnerstvím,“ dodává Libor Šnobl.

Privátní cloud zároveň firmě umožňuje využít maximální výkon přístrojů, které Lundegaard a.s. používá. To se hodí i AI týmu, který v Lundegaard a.s. pracuje na výrobě machine learningových aplikací. 

Cloud pomalu, ale jistě začíná být nutností

Dlouhodobou vizí Lundegaard a.s. je vývoj aplikací v public cloudu. Libor Šnobl totiž věří, že budoucnost je v datech a je potřeba se transformovat co nejmodernějším směrem. I proto, že čím inovativnější postupy technologická firma používá, tím silnější je její pozice nejen v byznyse, ale i na trhu práce. Dnešní IT specialisté, kteří hledají zaměstnání, se podle Libora Šnobla rozhlížejí hlavně po firmách, v nichž je cloud samozřejmostí.

V Česku se však podobná moderní řešení zatím příliš vážně neberou. „Je tady ještě spousta společností, co si myslí, že mít vlastního pracovníka, který cloud zastoupí, je levnější a bezpečnější,“ popisuje Libor Šnobl. „Často se nám stává, že ke klientovi přicházíme buďto příliš brzy, nebo příliš pozdě. To znamená, že buďto už je u něj naše konkurence, nebo přicházíme s něčím, co je na danou firmu zatím až příliš vzdálená budoucnost, se kterou neumí naložit.“

Předsudek vůči novým technologiím se podle Libora Šnobla daří bourat až v posledních měsících, a to díky umělé inteligenci a jejímu nástroji ChatGPT. Ten zkouší používat čím dál více lidí z nejrůznějších oborů, a česká společnost tak začíná alespoň částečně zjišťovat, že jí moderní technologie mohou i pomáhat.

Když jsou obě strany spokojené

I Vodafone vnímá své partnerství s Lundegaard a.s. jako silné a spolehlivé. „Společnost Lundegaard vnímám jako progresivní společnost na poli vývoje softwarových aplikací. Na své dodavatele cloudových technologií kladou vysoké nároky co do kvality, výkonu, ale i celkové spolupráce a my jsme rádi, že se nám podařilo takové řešení dodat,“ doplňuje Lucie Ouvalská, obchodní zástupkyně pro korporátní zákazníky Vodafonu.

Chcete patřit mezi inovativní firmy i vy? Cloudové služby od Vodafonu vám pomohou nejen ušetřit náklady i čas, ale taky posílit vaši pozici na trhu a srovnat krok s konkurencí

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist