Pro investování do nemovitostí a následné pronajímání je důležité spočítat si, zda se vám to finančně vyplatí a v jakém časovém rámci. „To platí dnes více než kdy dříve. Je rozhodně dobré, stát se tak trochu analytikem a využít nástroje, které jsou i pro potenciální menší investory dnes

Pavel Kolář, ředitel divize Oborových služeb
Pavel Kolář, ředitel divize Oborových služeb
Foto: Seznam.cz

snadno dostupné,“ říká Pavel Kolář, ředitel divize Oborových služeb Seznam.cz.

Na největším českém realitním serveru Sreality.cz najdete například Investiční kalkulačku, která vám pomůže s výpočtem návratnosti investice. Díky ní získáte představu, jak rychlá bude návratnost peněz vydaných na koupi nemovitosti. Ověříte si tak výhodnost koupě bytu v dobrém stavu vzhledem k průměrným cenám nájemného za byty v lokalitě. Mrkněte, kde mají podle tohoto nástroje investice aktuálně nejrychlejší návratnost:

Tabulka Sreality cz
Tabulka Sreality cz
Foto: Seznam.cz

„Doporučuji si zkontrolovat množství zastoupených inzerátů v lokalitě, ze kterých je průměrná cena v Investiční kalkulačce spočítána. Nejrelevantnější informace přinese větší vzorek jak na straně prodeje, tak pronájmu,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz. K vybrané nabídce nemovitosti je podle ní dobré zvážit potenciál pronájmu i v budoucnu a brát v úvahu stav nemovitosti, její dispozice, podobu okolí, dopravní obslužnost, občanskou vybavenost aj.

Prodej a koupě nemovitosti je podle Pavla Koláře komplexní disciplínou, ke které lze využívat celou plejádu nástrojů, modelů a poradenství. „Kromě teoretické návratnosti investice je třeba zohlednit i výši nákladů spojených s pronajímáním a vlastněním a také si detailně i odborně namodelovat financování celé transakce,“ doplňuje Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Investujte s ohledem na aktuální situaci na realitním trhu

Realitní trh je v poslední době velmi živý. „Pokud dnes do koupě investujete převážně našetřené peníze, pak bych koupi rozhodně doporučila. V některých méně prestižních lokalitách zpravidla mimo centra velkých měst ceny v poslední době klesly a pro investice je tak dobrá doba. Kde dochází k poklesu cen, si můžete zjistit prostřednictvím nástroje s názvem Vývoj nabídkových cen, a pokud chcete vědět, za kolik se byty skutečně prodávají, podívejte se na nejnovější analytický nástroj – Cenovou mapu Sreality.cz. Na ní si můžete řadu prodaných nemovitostí prohlédnout do detailů a udělat si tak lepší představu o tom, jaká cena za nemovitost, kterou máte v lokalitě vyhlédnutou, je relevantní,“ uvádí Hana Kontriš.

Situace se ale podle ní změnila pro ty, kdo uvažují o koupi nemovitosti na hypotéku. „Investování na hypotéku je dnes těžší zejména kvůli vysokým úrokovým sazbám, jejichž vývoj lze obtížně predikovat. Ti, kdo tedy chtějí takto investovat, musejí návratnost investice důkladně propočítat i s ohledem na inflaci a zvolit ke koupi ideálně takovou nemovitost, která je buď podhodnocená nebo má potenciál zhodnocení rekonstrukcí. Ale říká se, že kdo hledá, ten najde. Na portále Sreality.cz je rozhodně z čeho vybírat. Naleznete na něm bezmála 100 000 nemovitostí k prodeji,“ doporučuje Hana Kontriš.

Text nevyjadřuje názor redakce