Jaké mají zaměstnavatelé dnes možnosti?

Nejdříve je potřeba si vyjasnit, zda firma hledá pracovní sílu přímo do kmene, nebo využije dočasného přidělení agenturou práce.

Pokud chce zaměstnat do kmene, v ČR tak lze učinit krátkodobě či dlouhodobě. Krátkodobě na základě tzv. schengenských pracovních víz a dlouhodobě zejména prostřednictvím zaměstnaneckých a modrých karet.

Pro potřeby klientů z oblasti výroby, stavebnictví, spedice či skladování je nejvyhledávanější tzv. zaměstnanecká karta – typ povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR za účelem zaměstnání, kdy doba pobytu přesahuje 3 měsíce a nepřesahuje 2 roky. Používá se zejména při zaměstnávání kvalifikované manuální pracovní síly a lze opakovaně prodloužit.

Modrá karta je obdobou zaměstnanecké karty, avšak váže se na zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci. Podrobnější vysvětlení rozdílů si můžete přečíst na webu Spring Walk.   

Jak získat zaměstnaneckou kartu?

Získání zaměstnanecké karty může trvat pár měsíců, ale i víc než rok. Vždy je nutná prvotní analýza, která se zaměří na zemi původu, druh práce, kvóty a případnou existenci vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec. Dále je třeba vzít v potaz požadavky na zaměstnavatele, například bezdlužnost, absenci pokut, stávající počet zaměstnanců či historii.

Více informací k zaměstnaneckým kartám najdete na webu zamestnaneckekarty.cz.

V případě, že firma hledá nové zaměstnance, je dobré vědět, že v dnešní době se nejvíce propagují uchazeči z Mongolska či Filipín, kde dojde v roce 2024 k podstatnému navýšení kvót. Naše advokátní kancelář společnostem poradí, jak s náborem postupovat. Pomoc najdete také na webu Clever Advisor.

Jak je to s dočasným přidělením agenturou práce?

Dočasné přidělení pracovní agenturou má mnohá pozitiva – firma může pracovní sílu získat rychleji a také ji bez dalších nákladů snížit. Při dočasném přidělení nemusí řešit zkušební či výpovědní dobu, odstupné, ani odpovědnost za škodu.

Má to ale i svá úskalí, například v podobě nelegálních agentur či agentur bez praxe. Při takové spolupráci klient riskuje vysoké pokuty a navíc ručí za pokuty, které budou uloženy agentuře. Podobné je to mnohdy i v případech nastavené spolupráce na základě smlouvy o dílo. Zde je nutno pamatovat na to, že „agentura“ či „zhotovitel díla“ pokutě velmi snadno uniknou, nicméně klient bude s ohledem na svůj výrobní závod – tj. majetek, kterým reálně disponuje a který takto může být ve finále postižen – v naprosto jiné situaci.

V případě, že firma hledá pracovní agenturu a chce eliminovat výše zmíněná rizika, doporučujeme navštívit web workking.cz, kde najde ověřené pracovní agentury, které může snadno a nezávazně poptat.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že zaměstnávání cizinců je nezbytné již v dnešní době a do budoucna bude tento trend spíše posilovat. Ať už si firmy zvolí cestu zaměstnávání do kmene či prostřednictvím pracovní agentury, ve Spring Walk najdou zkušeného partnera, který je celým procesem dokáže odborně a efektivně provést.

Mgr. Jaroslav Zeman, vedoucí partner Spring Walk advokátní kancelář s.r.o.

Komerční článek

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist