Na českém trhu najdete tepelná čerpadla, která získávají prestižní zahraniční ocenění, stále častěji zároveň i výrobky, které nemusí vydržet příští zimu.

Pochází často z asijské „no name“ produkce, mnohdy ovšem prodávané pod líbivou českou značkou. Na první pohled tak máte za to, že kupujete za výhodnou cenu kvalitní produkt, opak ale může být pravdou.

Příklad takového „no name“ čerpadla. Nemusíte k němu dostat ani návod, natož odbornou instalaci.

Příklad takového „no name“ čerpadla. Nemusíte k němu dostat ani návod, natož odbornou instalaci.

Loňský hlad po tepelných čerpadlech ještě povzbuzený růstem cen energií neměl v historii obdoby. Cestu k levnějšímu vytápění domu i ohřevu teplé vody proto začali zvažovat i ti, kdo pořízení nového zdroje dlouho odkládali. A další zájemci právě teď stojí před stejným rozhodnutím.

Zrušení státního příspěvku na energie, tedy zastropování jejich cen, se totiž v mnoha domácnostech projeví dalším navýšením účtů především za teplo a plyn.

Někteří prodejci se nebojí za čerpadlo vydávat i klimatizaci 

Ředitel oblíbeného českého výrobce tepelných čerpadel Master Therm, který je na trhu od roku 1994, ale upozorňuje, že se už letos možná začnou ozývat desítky domácností, které tepelné čerpadlo mají, v minulosti jej ale nakoupily například z Číny. Ať už vědomě, nebo nevědomě pod „českou“ značkou.

Radost takové případy ale šéfovi Jablonecké fabriky ani zdaleka nedělají. „Čekáme, kdy se zákazníci, kteří čerpadla podezřelého původu a kvality koupili, začnou ozývat. Už jsme se totiž setkali se zařízeními ze zahraničí, u kterých je vidět, že jsou šitá horkou jehlou, a dokonce se najdou i zákazníci, kteří v domnění, že pořizují čerpadlo, zakoupili klimatizaci, která pouze běží obráceně. Na první pohled to nemusíte poznat, vnitřní komponenty jsou ale odlišné, a i když takové zařízení může dům vytápět, vyjde to draho a v zimních měsících a nízkých teplotách neobstojí,“ potvrzuje ředitel české společnosti Master Therm Jiří Svoboda.

Chtějte ověřeného výrobce a dodavatele. Tepelné čerpadlo je investice na mnoho let.

Chtějte ověřeného výrobce a dodavatele. Tepelné čerpadlo je investice na mnoho let.

Tepelná čerpadla už nemusí být velká, aby dům vytopila, je ale potřeba, aby byla kvalitní, spolehlivá a úsporná. A pokud vás u některých nabídek překvapuje extrémně nízká cena, dodání prakticky do druhého dne nebo jiný zvláštní faktor nákupu, který neodpovídá zařízení za sto a více tisíc korun, ověřte si dotyčného prodejce a sledujte osvědčené triky, které „šmejdi“ při prodeji užívají.

Naopak vsadit můžete například na čerpadlo BoxAir Inverter, které je vyvinuto i kompletně vyrobeno v závodě Master Therm v Jablonci nad Jizerou. A u kterého se můžete spolehnout na 7letou záruku bez jakýchkoli výjimek a servisní zázemí firmy s 30letou tradicí.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda Master Therm BoxAir Inverter 26I o výkonu 9 kW. Instalace na střeše rodinného domu.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda Master Therm BoxAir Inverter 26I o výkonu 9 kW. Instalace na střeše rodinného domu.

Na co si dát pozor, abyste se podvodníkům vyhnuli?

Nerozhodujte se tedy pouze podle ceny. Důležitá je také účinnost, kvalita a servis – záruční i pozáruční. Seznamte se s 5 ukazateli, které prozradí, na co je dobré dát si pozor při výběru tepelného čerpadla.

Komerční článek

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist