Na to jsme hledali odpovědi s Karlem Šulcem, generálním ředitelem finančněporadenské společnosti Swiss Life Select.

I když Inflace velmi pozvolna klesá, je stále vysoká a požírá peníze na účtech a v peněženkách Čechů. Jak nejlépe ochránit jejich hodnotu?

Pokud chcete své peníze nejen chránit, ale pomoci jim i růst, je nejvyšší čas zvážit investování. Například podílové fondy jsou dobrý nástroj pro dlouhodobý boj s inflací.

Fondy mají i tu výhodu, že s odbornou pomocí můžete najít ten správný mix právě pro vás. Každý máme jiný životní příběh a finanční cíle. Ať už sníte o koupi nového domu, zajištění potomka na studiích nebo bezstarostné penzi, je důležité, aby vaše investiční strategie byla přizpůsobena vašemu jedinečnému příběhu.

Finanční konzultanti Swiss Life Select jsou připraveni, aby vám poskytli řešení, která jsou ušitá na míru vašim potřebám. Dosáhnete tak svých finančních cílů, abyste i v budoucnu mohli vést život podle vlastních představ.

Pokud se rozhodnu investovat, jakých zásad bych se měl držet, aby se mé peníze zhodnocovaly?

Rád používám příměr ze sportovního prostředí. Když uvažujete o tom, kam investovat své peníze, můžete je vidět například jako tým hráčů ve fotbale. Nechcete mít ve svém týmu jen útočníky nebo jen obránce, protože chcete mít vyvážený tým, který bude schopen reagovat na různé situace v zápase. To je to, čemu říkáme diverzifikace v investování - rozložení vašich peněz do různých typů investic, takže když jedna část "týmu" brání, jiná část může skórovat a vyrovnat výsledek.

Pokud jde o dlouhodobost, můžete si to představit jako celou fotbalovou sezónu. Každý tým má dobré a špatné zápasy, ale důležité, je to, jak se tým umístí na konci sezóny. Stejně tak v investování - můžete mít dny, kdy vaše investice sníží svoji hodnotu, ale pokud vytrváte, a zůstanete v hře dlouhodobě, máte ty nejvyšší šance na skvělý výsledek. Při investicích do podílových fondů jde o dobu více let.

Kapitálový trh je však hodně kolísavý – jak nepropadnout panice při poklesu?

Základem je uvědomit si, že když investujete peníze na delší dobu, mohou být období, kdy vaše investice poklesnou. To je ale normální. Důležité je vědět, že po poklesech často následují období s většími zisky. Emoce a peníze nejsou dobrá kombinace. Proto je nejlepší mít vedle sebe partnera v podobě finančního konzultanta který vám může pomoci držet kurs daný vaší finanční strategií a finančním plánem, a dosáhnout vašich snů.

Jaký fond byste doporučil?

Pokud se na investice díváme jako na dlouhodobou cestu zhodnocování peněz, pak doporučuji zaměřit se na široce diversifikovaná portfolia. Například naše podfondy Best Solution Funds SICAV jsou skvělou možností.  Důležité je však vzít v úvahu, že každý investor je jedinečný. Doporučuji vše probrat s naším zkušeným finančním konzultantem, který vám připraví investiční strategii, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a cílům. A pamatujte, investování je maraton, nikoli sprint.

 
Text nevyjadřuje názor redakce