Pro investování do nemovitostí a jejich následné pronajímání je důležité si spočítat, zda se vám to finančně vyplatí. „To platí dnes více než kdy dříve. Je rozhodně dobré stát se tak trochu analytikem a využít nástroje, které jsou i pro potenciální menší investory snadno dostupné,“ říká Pavel Kolář, ředitel divize Oborových služeb Seznam.cz. Prodej a koupě nemovitosti je podle Pavla Koláře komplexní disciplínou, ke které lze využívat celou plejádu nástrojů, modelů a poradenství.

Pod hlavičkou Cenového kompasu Sreality.cz naleznete takových analytických nástrojů hned několik.

Cenová mapaNejnovějším z nich je Cenová mapa Sreality.cz. Na ní si můžete řadu prodaných nemovitostí prohlédnout do detailů a udělat si tak lepší představu o tom, jaká cena za nemovitost, kterou máte v lokalitě vyhlédnutou, je relevantní a za kolik se nemovitosti skutečně prodávají. „Mezi nabídkovými cenami a těmi skutečnými totiž může být i celkem výrazný rozdíl a poučený kupec má rozhodně během vyjednávání o koupi nemovitosti výhodu,“ říká Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Doporučuje využívat také Investiční kalkulačku, která pomůže s výpočtem návratnosti investice. Díky ní získáte představu, jak rychlá bude návratnost peněz vydaných na koupi nemovitosti. Ověříte si tak výhodnost koupě bytu v dobrém stavu vzhledem k průměrným cenám nájemného za byty v dané lokalitě.

„Radila bych zkontrolovat si množství zastoupených inzerátů v lokalitě, ze kterých je průměrná cena v Investiční kalkulačce spočítána. Nejrelevantnější informace přinese větší vzorek jak na straně prodeje, tak pronájmu,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz. K vybrané nabídce nemovitosti je podle ní dobré zvážit potenciál pronájmu i v budoucnu a brát v úvahu stav nemovitosti, její dispozice, podobu okolí, dopravní obslužnost, občanskou vybavenost aj.

Kde dochází v poslední době k poklesu cen, si můžete zjistit prostřednictvím nástroje s názvem Vývoj nabídkových cen. Ten umožňuje získat základní představu o vývoji cen rodinných domů, stavebních pozemků, rekreačních objektů (chat i chalup) i bytů už od června roku 2014 do současnosti.

Uživatelé si na stránce analyzátoru jednoduše zadají filtry, a omezí tím nemovitosti na objekt svého zájmu. Mohou se tak podívat třeba na vývoj cen ve své ulici, obci, městě nebo kraji. Po zadání filtrů jim analyzátor sestaví i graf, takže mohou sledovat, zda nemovitosti v dané lokalitě rostou nebo klesají na hodnotě.

Prodej a koupě nemovitosti je podle Pavla Koláře komplexní disciplínou, ke které lze využívat celou plejádu nástrojů, modelů a poradenství. „Kromě teoretické návratnosti investice je třeba zohlednit i výši nákladů spojených s pronajímáním a vlastněním a také si detailně i odborně namodelovat financování celé transakce,“ uzavírá Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce