Výstava Made by Fire, projekt Moravské galerie v Brně připravený ve spolupráci s festivalem designu Designblok, nabízí pohled na tvorbu více než padesáti progresivních autorů a autorek pohybujících se v oblasti designu a užitého umění. Po dubnové premiéře na největším světovém festivalu designu, Milano Design Week, a říjnovém uvedení na Pražském hradě v rámci mezinárodního festivalu designu Designblok vrcholí výstava v Moravské galerii, z jejíhož popudu vznikla. Koloběh se uzavírá a konec se stává znovu začátkem. Nečekejte však pouhou reprízu výstavy. Grand finále Made by Fire se rozprostře na dvojnásobné ploše a nabídne obohacenou architekturu i výběr děl.

Pod kurátorský dohledem Danici Kovářové a Evy Slunečkové vznikla největší přehlídka českého skla, porcelánu a keramiky v novodobé historii. Výstava není pouze estetickou přehlídkou, ale tematizuje také zásadní společenské a environmentální otázky současnosti. V architektuře Maxima Velčovského a studia edit! architects jsou zastoupeni výrobci a exportéři českého skla, přední tuzemské porcelánky včetně zaniklých průmyslových provozů, matadoři českého designu i nastupující generace designérů. 

Na výstavě postupně zavítáte do čtyř tematických okruhů: Průmysl – výroba a zánik, Adaptace, Identita a Experiment. Setkáte se s díly, která zkoumají hranice užitého umění a pracují s aktuálními společenskými problémy, jako jsou konkurenceschopnost výroby, její dopady na životní prostředí, využití klasických forem i nástup moderních technologií. Všechny objekty spojuje jejich původ – pochází z výhně českých pecí, odtud je také odvozen název Made by Fire.

Komentovaná prohlídka výstavy Made by Fire se uskuteční za účasti obou kurátorek 17. listopadu od 18. hodin
Komentovaná prohlídka výstavy Made by Fire se uskuteční za účasti obou kurátorek 17. listopadu od 18. hodin, Foto: Šimon Roubal

Srdce českého skla tepe v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně

Celých sedm sálů Uměleckoprůmyslového muzea v Brně zaplní díla českých designérů, umělců a firem. Autoři výstavy přibrali na brněnskou výstavu jednou tolik exponátů a vyzdvihli témata, která dosud stála v pozadí. Výstava Made by Fire, nad kterou převzal mimo jiné záštitu prezident České republiky Petr Pavel, nabídne zaměření na porcelánové sošky z Duchcova, interaktivní vrhání talířky i obrazárnu s pohyblivými výjevy z historie a zákulisí průmyslové výroby. Těšit se můžete také na umělecké fotografie Hany Knížové a nový symbol výstavy – pulzující srdce českého skla od Anny Jožové.

Zahájení výstavy se uskuteční 17. listopadu od 10 do 20 hodin v rámci oslav 150 let Uměleckoprůmyslového muzea. Kromě Made by Fire a komentované prohlídky s kurátorkami v 18 hodin se návštěvníky mohou těšit na uvedení nové stálé expozice „Prvních třicet“ (1873–1903) aneb od Světové výstavy po Prostřený stůl, představení nové výstavní intervence Příběhy vyzvednuté z hlubin černého depozitáře, workshopy pro děti i dospělé, tematické občerstvení i foto koutek.

Více informací o výstavě najdete zde.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist