„Časy se mění. Pokud se dotknu obsazení pozic u nás v ČSOB Asset Managementu, tak poměr žen a můžu je v současnosti vyrovnanější než dřív." říká Nicole Krajčovičová, ředitelka největšího správce aktiv v České republice. „Jsem velice ráda, že právě mladé dámy mají vysoké cíle a jsou úspěšné například i na analytických pozicích.“

Právě analytici (a analytičky) společně s portfolio manažery stojí za správou podílových fondů v ČSOB Asset Managementu a mohou se chlubit úspěchy. Společně spravují již více než 400 mld. korun a skvělá čísla vykazují také ve výkonnosti investičních produktů. Jako jeden z příkladů můžeme uvést podílový fond ČSOB Akciový, v němž mají investoři uloženo přibližně 10,5 mld. korun. Díky tomuto fondu se investoři mohou svézt třeba na aktuálním úspěchu dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk, jejíž lék proti obezitě vystřelil hodnotu jejích akcií na vrchol evropského trhu. Součástí portfolia je i druhý evropský gigant, módní impérium Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), který tomuto trhu vládnul poslední dva roky. Nesmíme však zapomenout ani na tzv. magickou sedmičku ze zámoří: giganty z oblasti IT (Apple, Microsoft, Nvidia), komunikačních technologií (Alphabet, Meta) či ze spotřebitelských cyklických společností (Amazon, Tesla), kteří vládnou americkému akciovému trhu dnes.

Skvělá práce týmu v čele s portfolio manažerem fondu ČSOB Akciový Pavlem Kopečkem přinesla za posledních 5 let 51,94 % kumulativně k 6.11.2023. A jak říká jedna z analytiček Michaela Toperczerová: „Pokud využíváte aktivní správy podílových fondů, pak platí tvrzení, že je nejlepší zainvestovat a nedívat se na svou investici každý den nebo týden. Vaše investiční portfolio je u nás profesionálně spravováno, což znamená, že se staráme o to, aby bylo neustále správně namíchané.“ Tohle vše mají investoři podílového fondu ČSOB Akciový zajištěno.

 

Michaela Toperczerová
ČSOB Asset Management

Avšak nejen žen v oboru investic, ale také žen investorek podle Marcely Suchánkové přibývá, a to i v dynamičtějších produktech typu ČSOB Akciového, které byly dříve jasnou doménou mužů. „Stále platí, že muži jsou v investicích odvážnější než ženy. Konkrétně u tohoto dynamického titulu dosahuje poměr investorů vůči investorkám zhruba 60/40. V porovnání s historickými daty ale vidíme jasný trend, kdy se investiční přístup žen mění směrem k odvážnějšímu, což nás velmi těší.“

Když se zaměříme na nejoblíbenější fondy mezi ženami, zjistíme, že není tak úplně pravda, že by byly ženy extrémně konzervativní a zcela se vyhýbaly akciím. Jen jsou zatím v investování rozvážnější a opatrnější ve srovnání s (dynamičtějšími) muži: „Nejčastější volbou našich investorek je ČSOB Bohatství, v němž dnes máme dokonce více žen než mužů. Fond investuje ze 40 % do akcií, zbytek tvoří hotovost a dluhopisy,“ vysvětluje Marcela Suchánková.

 Dalším příkladem toho, kde „mají ženy navrch“, je služba ČSOB Drobné. „Aktuálně ji využívá více žen než mužů. Rozdíl je sice nepatrný 52 % vs. 48 %, i tak je to pro nás ale dobrá zpráva, že do světa investic, vnímaného doposud jako mužské teritorium, proniká stále více investorek,“ říká Suchánková. ČSOB Drobné z každé platby kartou odkládají stranou drobné částky, které následně po dosažení 300 korun investují. Ženy se tak pozvolným způsobem stávají investorkami a začínají si k investování budovat vztah.

Zajímavou dynamiku vykazují také pravidelné investice, kde se jedná o pravidelné měsíční odkládání již od nižších tisíců korun. Zde se poměry sil mezi ženami a muži začínají pomalu vyrovnávat. S vyššími tisíci korun měsíčně do investic je však nadále spojeno více mužů.

Nicole Krajčovičová
Nicole Krajčovičová
Foto: ČSOB Asset Management

Bohatá nabídka fondů dokazuje, že v ČSOB si svou cestu k investování dokáže najít úplně každý. Ať už se jedná o ČSOB Akciový, ČSOB Bohatství, ČSOB Drobné, pravidelné investování či investování větších částek. „V souladu s klientovými znalostmi a zkušenostmi dokážeme nabídnout vhodný investiční produkt každému na míru. Není třeba mít jakékoliv obavy. U nás si určitě vyberete. A moc nás těší, že svět investic se stává světem pro všechny,“ říká Nicole Krajčovičová a dodává: „Jedna myšlenka na závěr, nejen pro nás ženy. Začněte v podstatě s jakoukoli částkou a investujte dlouhodobě a pravidelně, nehledejte ideální okamžik, ale jednoduše začněte.“

 

Fond ČSOB Akciový je z pohledu cílového trhu určen pro neprofesionální investory s alespoň základními znalostmi o investicích a profilem Velmi odvážný. Charakteristické znaky a cíle takového klienta jsou dosažení vysokého potenciálu výnosu za cenu vysokého kolísání hodnoty investice, zaměření na investiční příležitosti s dlouhým investičním horizontem, v tomto případě minimálně 8 let, a ochota nést ztrátu až do výše 100% hodnoty investice.

Fond ČSOB Bohatství je z pohledu cílového trhu určen pro neprofesionální investory s alespoň základními znalosti o investicích a profilem Opatrný. Pro klienta s tímto investičním profilem je charakteristické, že klade důraz na rovnováhu mezi očekávaným výnosem a mírou kolísavosti hodnoty investice. Očekává výnos převyšující výnosy z běžných bankovních vkladů s cílem mírně překonat růst spotřebitelských cen (inflaci). Zaměřuje se na investiční příležitosti se středním investičním horizontem, v tomto případě minimálně 5 let. Klient je ochoten nést ztrátu za standardních podmínek do výše 12 % hodnoty investice.

Hodnota investice a příjem z ní mohou v průběhu investičního období kolísat. Návratnost investované částky není zaručena. Tento materiál má pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Obsah tohoto materiálu nelze vykládat jako poskytování investičního poradenství nebo jiné investiční služby. Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre a/nebo v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz, popř. si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře. Daný investiční nástroj nemusí být z pohledu cílového trhu vhodný pro každého klienta.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist