Možná jste si taky doteď mysleli, že výhry a prohry na automatech se řídí nějakým propracovaným schématem. Každý přece někdy slyšel, že bedna „dává“, když ji předtím někdo „nakrmí“. Nebo naopak že přístroj, který zrovna někdo „podojil“, se zákonitě musí zahojit na ostatních hráčích. A že automaty hned u vchodu „sypou“ víc, aby nalákaly hráče dovnitř. To všechno jsou pověry.
Generátor náhodných čísel, nic víc
Výherní automaty ve skutečnosti nemají žádnou paměť. Netuší, kolik mají zrovna v kase, kdo u nich zrovna stojí a kolik už dovnitř nasypal po jakých částkách. Nic z toho nehraje roli. Automaty dělají vlastně jen to, že na váš pokyn spouští generátor náhodných čísel. Výsledek vám pak ukážou na displeji jako animaci s roztočenými válci.
Jediný parametr, podle kterého je automat seřízený, je výherní poměr zhruba 90 %. To znamená, že DLOUHODOBĚ hráčům vrací 90 % jejich vkladů a 10 % si nechává pro sebe. Slovo dlouhodobě je důležité. Krátkodobě se počítá s výkyvy. Jako hráč klidně můžete mít šťastný večer a za pár drobných vyhrajete desetitisíce.
Tento jednoduchý a férový herní princip pohání ty nejlepší online automaty i všechny ostatní. Jeho provozovatelé na něm nemůžou nic měnit. Změnou nastavení by porušili zákon o loteriích, který chrání hráče před nefér praktikami. V nelegálních kasinech je to jinak. Tam si naopak nikdy nemůžete být jistí, podle jakých pravidel hrajete.
Jak je to s jackpotem
Také šance trefit jackpot je zcela náhodná. Nezáleží na jeho aktuální výši, na vaší sázce ani na tom, jak moc jste do banku přispěli v předchozích hrách. Vítězný může být klidně už váš první spin. Když ovšem hledáte, na kterém automatu budete hrát, tak proč nevybírat třeba právě podle šťavnatosti jackpotu. Když už to padne, tak ať to stojí za to!
Fámy a mýty si vymýšlí náš mozek, nemůže si pomoct
Kde se vzaly všechny ty příběhy o „nakrmených“ bednách? Odpověď je prostá – v hlavách nás hráčů. Podle psychologů náš mozek odmítá věřit, že by za výhrou či prohrou mohlo stát pouhé štěstí. Místo toho neustále hledáme příčiny a souvislosti tam, kde žádné nejsou. Právě takhle vzniká spousta mýtů a pověr, zdaleka nejen o sázení.
Psychologové fenoménům, kdy nás klame vlastní mozek, říkají kognitivní zkreslení. Mezi hazardními hráči je obzvlášť rozšířený „klam Monte Carlo“. Mýtus, že když na ruletě padne několikrát za sebou černá, příště už prostě musí přijít červená. Jenže v náhodných hrách jako ruleta nebo právě výherní automaty to tak není. Tady platí, že předchozí hry nemají na tu příští naprosto žádný vliv.
Život je jen náhoda a pro hazard to platí jakbysmet
Snad nejnebezpečnější klam je ale ten, že existuje nějaký zaručený výherní systém, jak obejít spravedlivý, ale nelítostný herní princip výherních automatů. Takové mýty končí vždy jen zklamáním a ztracenými penězi. Což je škoda, protože hraní s rozumem je skvělá zábava.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist