Může pomoci i v době, kdy je nízká nezaměstnanost?  

„Velkým problémem firem je dnes to, že zkrátka nemají k dispozici tolik lidí. S tak malou nezaměstnaností, kterou Česko má, je sice fajn, že firma roste a ráda by dělala víc, ale nemůže. Ty správné lidi nesežene. A když, tak může trvat rok a půl, než je vyškolí do určité úrovně. V tu chvíli proto dává finančně daleko větší smysl automatizace,” popisuje výhody automatizace Jan Šťastný z poradenské a technologické společnosti Deloitte, který je zodpovědný za SAP technologie v Česku i na Slovensku. “S tím samým počtem lidí ve výsledku můžeme udělat daleko víc práce – a dále se rozšiřovat.” 

Jak je důležité míti automatizaci 

Za konkrétní příklad uvádí fakturaci. Lidé podle něj mohou dělat práci s přidanou hodnotou místo toho, aby ztráceli čas vyplňováním tabulek. „Jakmile vám přijde faktura, bývá v ní často chyba. A teď si představte, že dostanete sto faktur denně a v sedmdesáti procentech případů nejsou dobře. Tudíž musíte mnohokrát zvednout telefon a vyjasnit si chybu s dodavatelem. Občas jí ale neopravíte napoprvé. Přesně pro tyto případy jsou systémy jako například SAP Business Network, který týmům operativního nákupu umožňuje vytvořit pravidla, jak má správná faktura vypadat,“ dodává Šťastný. V praxi to funguje tak, že dodavatel vyplňuje fakturu na webový portál, ve kterém už předem vidí, co má faktura v dané zemi obsahovat. „Člověku to pak ušetří klidně 70 až 80 procent problémů, které by jinak musel řešit.“ 

S roboty na věčné časy 

S automatizací je také úzce spojeno odvětví softwarové robotizace. „Roboti jsou skvělí na pravidelné činnosti, u kterých by automatizace byla nákladná. Pokud se ale zákazník rozhodne řešit celý nákupní proces pomocí robotů, máme zkušenosti, kdy se původně plánovaný rozpočet navýší klidně desetinásobně. V tu chvíli už je takový robot daleko nákladnější než standardizovaný a integrovaný systém.“ Podle Šťastného má být robotizace použita u oblastí, které už jsou zautomatizované a robot má být takzvanou třešničkou na dortu.  

Systém musí být bezpečný, schraňuje totiž důležité informace 

Jan Šťastný potvrzuje, že spousta firem využívá na nákup systémy, které jsou „vyvinuté na koleni“. „Známe několik firem, které mají systémy naprogramované od studenta vysoké školy nebo začínajících firem s pár zaměstnanci. Musí si ale uvědomit, že systémy schraňují například ceníky nadnárodních firem nebo informace o strategických projektech firmy. Za ty by mohl možný útočník vyžadovat výkupné, případně je zveřejnit. V tom okamžiku se bavíme o škodách klidně ve vyšších milionech korun,“ dodává expert Deloitte. Doporučuje proto svěřit vývoj systému zkušeným profesionálům nebo u takto důležitých procesů, jako je nákup, vybírat od prověřených poskytovatelů. S tím mohou pomoci systémy SAP nebo tým Deloitte.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist