Krucifix ponořený v moči, mučírny nebo stoupenci Ku-klux-klanu: výstavní projekt Infamous Beauty nabídl tuzemským divákům průřez tvorbou kontroverzního amerického fotografa Andrese Serrana. Umělce, který celý život hledá krásu a nebojí se tabuizovaných témat.

Výstava Infamous Beauty

Centrum současného umění DOX vystavilo na 120 velkoformátových fotografií umělce, který přepsal dějiny americké kulturní scény. Tvorba Newyorčana Andrese Serrana (73) přináší silné emoce, kontrasty i odhalování polopravd. Už 40 let se ve svém díle zabývá společenskými otázkami, sexualitou, rasovou nesnášenlivostí a temnými aspekty lidského bytí.

Bez nápovědy s fotografkou Alžbětou Jungrovou ve výstavě Infamous Beauty

Serrano fotografoval řadu ožehavých témat, například stoupence Ku-klux-klanu, mrtvé v márnici, detaily střelných zbraní nebo popálené osoby. Vydal se i do newyorského metra, kde portrétoval bezdomovce. Jednou ze svých posledních sérií se snažil poukázat na to, jak plíživě se Donald Trump pokouší ovládnout USA. Nemalou částí své tvorby představuje divákům různé formy sexuální identity, v raných dílech využíval rovněž tělesné tekutiny jako moč, ale také krev nebo mateřské mléko.

Když v roce 1987 přišel Serrano s fotografií Piss Christ, vyvolal nevoli, která vedla k celonárodnímu pobouření a protestům. Snímek, na němž je krucifix ponořený v umělcově moči, projednával i americký Senát. Piss Christ odstartoval takzvané kulturní války a způsobil rozkol ve federálním financování umění, tato ideologická bitva pokračovala ve Státech po celá devadesátá léta. Právě toto ikonické dílo (ve formě NFT) vítá návštěvníky při vstupu do výstavy Infamous Beauty.

Dílo Piss Christ symbolizuje způsob, jakým Kristus zemřel: tekla z něj krev, ale i moč a výkaly. Jestli vás Piss Christ pobuřuje, je to možná proto, že přináší určitou představu o tom, jaké ukřižování ve skutečnosti bylo.“ Říká o svém dílo sám autor.

Právě kvůli dílu Piss Christ začal rozpočet Národního fondu umění ve Spojených státech během 90. let klesat a v současné době neexistuje v USA takřka žádná federální podpora tvorby umělců. Andrese Serrana sám však tvrdí, že grant, který kdysi získal, se státu mnohonásobně vyplatil. Incident jej totiž proslavil, prodal řadu děl a na daních odvedl miliony dolarů.

Bez nápovědy s Václavem Marhoulem

 

Jedním z nejvýznamnějších aspektů Serranovy práce je schopnost rozpoutat u veřejnosti diskuzi

o kontroverzních tématech, protože ve svých fotografiích často používá drsné, explicitní až šokující obrazy, jejichž cílem je vyvolat silnou emocionální reakci.

Zakončení výstavy doplní 7. ledna křest katalogu. Během komponovaného večera se budou návštěvníci moci seznámit i s autorovou literární tvorbou. Ze Serranovy sbírky básní zarecituje herec Jan Vlasák, komentář přidá překladatel autorova díla Kamil Princ.

Od 16.00 lze také navštívit poslední komentovanou prohlídku výstavy s kurátorem Otto M. Urbanem.

Výstavu Infamous Beauty lze v DOXu navštívit také během vánoční otevírací doby.

Andres Serrano
Andres Serrano

Výstava Infamous Beauty

Bez nápovědy s fotografkou Alžbětou Jungrovou ve výstavě Infamous Beauty

Bez nápovědy s Václavem Marhoulem

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist