Není systém jako systém. Ohřev vody z fotovoltaiky byl v minulém roce často zapojován s použitím zařízení, která nedokázaly ani zdaleka zajistit efektivní ohřev vody z fotovoltaických panelů. A právě díky tomu došlo k razantnímu zpřísnění podmínek pro udělení dotace.

Úspory v cenách za energie s fotovoltaikou

Růst cen energií a snaha o získání elektřiny ze zdrojů šetrných k životnímu prostředí vede domácnosti k pořízení fotovoltaické elektrárny. Ta dokáže zásobit elektřinou odběratele po celý rok, zejména ale od jara do podzimu.

Elektřina, která je získána z fotovoltaiky, může být využita různými způsoby. Zajistí provoz domácích spotřebičů, ale může být i propojena s dobíjecí stanicí na elektromobily, zajímavá je také možnost ohřevu vody. Záleží na tom, jaké řešení je pro váš dům nebo firmu optimální z hlediska vložené investice, její návratnosti i životního stylu a očekávání.

Tip: Dotační program Nová zelená úsporám Standard zvýhodňuje plnohodnotné fotovoltaické systémy s akumulací nejen do baterie, ale i do ohřevu vody. Bonus 10 000 Kč k dotaci získáte, pokud si necháte nainstalovat zařízení k akumulaci energie do ohřevu vody v bojleru. Český produkt A-Z ROUTER Smart dokáže efektivně řídit energetické toky ve Vaší domácnosti, takže energii, kterou vyrobí fotovoltaika, ale vaše domácnost nespotřebuje, můžete akumulovat v baterii a také v bojleru.

Nová zelená úsporám Light zpřísňuje podmínky

Systémy k ohřevu vody dotované programem NZÚ Light přinesly v minulém roce řadu kontroverzí. Firmy montovaly levné systémy, které nedokázaly zajistit ekologický ohřev vody. Na to upozornil i portál Refsite. Od poloviny ledna 2024 tak došlo ke zpřísnění podmínek!

Navyšuje se požadavek na minimální instalovaný výkon na 2 kWp, systém musí být vybaven technologií pro určení maximálního bodu výkonu (MPPT). Připojený bojler musí odpovídat min. 45 l na 1 kWp a musí být vybaven ochranou proti opaření. Systém musí automaticky přepínat na druhý zdroj ohřevu (když FVE nevyrábí). A právě tyto parametry byly často instalačními společnosti opomíjeny! Instalace nekvalitních systémů tak dnes už neobstojí. 

Správný výběr systému začíná u regulace

Server eFotovotlaika.cz zpracoval přehledné srovnání parametrů nejčastěji instalovaných regulací, které jsou mozkem celého systému. Novým pravidlům plně vyhovuje jen minimum produktů, které byly běžně využívány. U řady z nich je nutné přidat podpůrné technologie aby systém vyhovoval, to ale znamená dražší řešení pro zákazníka a vyšší montážní náročnost.

 

Srovnání regulačních jednotek pro ohřev vody z FVE.
Srovnání regulačních jednotek pro ohřev vody z FVE., Foto: eFotovoltaika

 

Uživatelé jistě ocení jednoduchost ovládání, možnost regulovat parametry manuálním otočným kolečkem, který nabízí skvěle hodnocený produkt A-Z WATER INVERTER. Výhodou je i systém MPPS, který nad rámec “povinného” parametru MPPT dokáže ještě efektivněji nalézat nejefektivnější bod výkonu fotovoltaických panelů.

Komerční článek

Pokud zvažujete pořízení FVE pro ohřev vody s podporou programu NZÚ Light, pečlivě vybírejte dodavatele systému a konzultujte s ním požadavky na splnění dotačního titulu.

 

Text nevyjadřuje názor redakce