O představení aktuálních trendů v oblasti tepelných čerpadel jsme požádali Karla Víška a Jaroslava Motla, jednatele společnosti Tramonta Klima, která na trhu působí od roku 2003 a po celé České republice disponuje více než instalovala již více než 4 tisíce tepelných čerpadel.

Jaké jsou hlavní výhody tepelných čerpadel vzduch-vzduch?

KV: Vývoj klimatu v současné době hovoří ve prospěch technologie vzduch-vzduch a poptávka zákazníků to jen potvrzuje. Výhod je totiž celá řada. Většinu investorů bude pochopitelně zajímat úspora elektrické energie. Pokud staví nový nebo rekonstruují starší dům či byt, logicky v dnešní době hledají moderní řešení, které jim dlouhodobě zajistí nízké náklady na vytápění. A protože se jedná o řešení ekologické, stát na instalaci přispěje i nemalou dotací. Vybraná tepelná čerpadla, která instalujeme, splňují kritéria dotačních programů Kotlíková dotace a Nová zelená úsporám.

Komerční článek

Celoroční využití, tedy topení i chlazení, mají všechny vaše modely vzduch-vzduch?

JM: Ano, to je hned po úsporách energie další významný benefit a současně velká výhoda oproti jiným zdrojům tepla, které umí pouze topit. V zimě jsou plnohodnotnou alternativou klasického topného systému a v létě tyto jednotky mohou prostor klimatizovat. Přibývá také zákazníků, kteří mají instalované fotovoltaické elektrárny. A právě díky tepelným čerpadlům efektivně využijí takto získanou elektřinu. V letních měsících pro chlazení, od podzimu do jara k vytápění. V období, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí měně elektrické energie, je výhodná její kombinace s tepelným čerpadlem. To dokáže z 1 kW/h elektřiny vyrobené ve fotovoltaické elektrárně vyrobit až 4 Kw/h tepla.

Jaké jsou rozdíly v technickém řešení oproti ostatním zdrojům tepla?

KV: Oproti ostatním zdrojům tepla není potřeba topný systém, jako jsou radiátory nebo podlahové topení.

Komerční článek

Využije tepelné čerpadlo vzduch-vzduch i majitel panelákového nebo činžovního bytu? 

JM: Pochopitelně. Jednak získává alternativní zdroj tepla, jehož náklady má, na rozdíl od komunální výtopny, plně pod kontrolou, ale také si zatopí, kdy chce. A kdo by v takovém bytě orientovaném na jih či na západ nechtěl mít v létě klimatizaci!

Jak má postupovat zákazník, kterého zaujala možnost instalace tepelného čerpadla vzduch-vzduch?

KV: Stačí zaslat nezávaznou poptávku. Na jejím základě budeme zákazníka kontaktovat a domluvíme se na vyhotovení nezávazné a bezplatné nabídky. Průběh takové montáže vám detailně představí naše reportážní videa.

Text nevyjadřuje názor redakce