České rodinné firmy, které byly založeny v devadesátých letech minulého století, musí v současné době řešit zásadní otázku – komu a jak předat vedení. Zakladatelé jsou již často v předdůchodovém či důchodovém věku a ne vždy je v rámci rodiny k dispozici vhodný nástupce. To ale není případ jednoho ze zakladatelů a zároveň současného majoritního akcionáře společnosti OKsystem Martina Procházky. Ten po více než třiceti letech budování firmy, která patří mezi nejvýznamnější IT společnosti v Česku, začal postupně předávat byznys svým dcerám – Zuzaně Hofové a Evě Vodenkové. A to nejen prakticky, ale i formálně.

V průběhu let jste se z malé firmy, která si pronajímala několik kanceláří v pražské Holešovické tržnici, výrazně rozrostli. Co všechno se změnilo?

Eva Vodenková (E. V.): Stalo se toho hodně. Už nejsme v několika kancelářích v Holešovické tržnici, ale máme vlastní budovu na Pankráci, více než 450 zaměstnanců, pobočky v Brně a Ostravě a aktivity v zahraničí. Tři ze čtyř původních zakladatelů už odešli do zaslouženého důchodu nebo se věnují svým jiným aktivitám. Dá se říci, že v současné době patříme mezi největší ryze české firmy v oboru informačních technologií. Nebylo to vždy úplně jednoduché, ale firmu se i v náročných dobách vždy podařilo udržet v chodu a rozvíjet.

Jaký je vlastně váš vztah ke společnosti OKsystem?                                  

E. V.: Obě si vážíme toho, co táta vybudoval, a víme, co pro něj OKsystem znamená. On s ním prožil většinu svého života a my vlastně také. Se sestrou jsme ve firmě začaly pracovat už v době našeho dospívání formou brigád na recepci či v ekonomickém a obchodním oddělením. Jsme rády, že spolu můžeme pracovat, máme navzájem dobré vztahy a můžeme se na sebe spolehnout, což je v rodině i v byznysu k nezaplacení. Tím, že před sebou nemusíme nic skrývat, je pojmenování a řešení problémů jednodušší. I když se všichni tři potkáváme téměř každý den v práci, snažíme se spolu vycházet jako každá jiná rodina. Trávíme dohromady volný čas, sportujeme, jezdíme na společné dovolené. Se sestrou máme podobně staré děti, bydlíme kousek od sebe, takže jsme dost propojené. Ve firmě si nás dokonce někteří zaměstnanci pletou a ve fitku si myslí, že jsme dvojčata.

Zuzana Hofová (Z. H.): Pro nás je silná vazba v rámci rodiny důležitá.Je pravda, že pracovní a soukromý život moc neoddělujeme a věci, na které se v práci nedostalo, vyřešíme třeba při společném běhu. Máme práci v OKsystemu rády a to, že zde pracujeme, nám přineslo i řadu výhod. Od flexibility, kterou jsme měly, když jsme vychovávaly naše děti, až po to, že jsme brzy dostaly příležitost k převzetí zodpovědnosti a že teď máme možnost řadu věcí ovlivňovat. Přitom nebylo vůbec automatické, že jsme se před pár lety dostaly až do vrcholového vedení. Obě jsme musely prokázat, že něco umíme a že máme motivaci firmu někam posouvat, rozvíjet a věci měnit k lepšímu. 

Vzhledem k tomu, že obě máte titul inženýra, předpokládám, že i vaše vysokoškolské studium bylo zaměřené na informační technologie, a pomyslné jablko tak nepadlo daleko od stromu.

E. V.: Táta měl ambice nás dát na některý z informatických oborů na ČVUT, ale obě jsme vykročily vlastním směrem. Vystudovaly jsme Vysokou školu ekonomickou, já obor národní hospodářství a Zuzka mezinárodní ekonomické vztahy.

Když vám v závěru minulého roku otec přenechal část svého podílu ve firmě, bylo to součástí nějakého dlouhodobého plánu, nebo to bylo jeho okamžité rozhodnutí?

Z. H.: Když s tím na konci roku 2023 přišel, tak to pro nás bylo příjemné překvapení. Ačkoliv už se táta nepodílí na každodenním řízení a věnuje se z pozice předsedy představenstva spíše strategickému rozhodování, má pořád dostatek energie a sil. O plánu předávání podílů jsme nic nevěděly, ani jedna z nás o nic takového neusilovala. 

Opravdu jste nikdy před tím otázku následnictví v rodině neřešili?

E. V.: Nikdy jsme o tom nemluvili. Ale to je dané také tím, že OKsystem je rodinnou firmou prakticky jen několik posledních let. Součástí vrcholového managementu jsme již několik let a všechno fungovalo tak nějak přirozeně. Postupně jsme přebíraly zodpovědnost za vybrané části firmy a majetkovými podíly ve firmě se nezabývaly.

Z. H.: Zde je asi nutné vysvětlit, že původní OKsystem se před lety na radu právníků rozdělil na dvě části. Jedna z těchto částí je samotná softwarová společnost OKsystem. Ta druhá část je vlastníkem nemovitosti na Pankráci, kterou využíváme – a tam mají své podíly všichni čtyři původní zakladatelé.

Jaké je tedy aktuální rozdělení vlastnictví, kdo se podílí na vedení společnosti?

Z. H.: Náš táta drží ve společnosti majoritní podíl a má hlavní slovo ve strategickém rozhodování. Každodenní operativní řízení společnosti máme na starosti my dvě a Vítězslav Ciml, který vykonává funkci ředitele. Víťa využil dřívější zkušenosti z nadnárodních společností a na svou současnou pozici u nás se postupně vypracoval. Všichni tři máme shodný minoritní podíl. Považujeme za správné, když je vrcholový management zainteresován na úspěchu firmy. U nás to tak funguje, a to k všeobecné spokojenosti.

Mění se pro vás něco převzetím těchto podílů ve firmě?

E. V.: Prakticky ne. Pracujeme tu už dlouho, zaměstnanci nás znají, někteří již desítky let, a máme navzájem dobré vztahy. Jsme obklopeny fungujícími týmy a schopnými odbornými řediteli, na které se můžeme spolehnout. Stále je pro nás zásadní vytvářet otevřenou firemní kulturu a přátelské pracovní prostředí. Na druhou stranu, loňské změny v majetkové struktuře pro nás znamenají ještě větší pocit zodpovědnosti. 

 


 

Ing. Zuzana Hofová (44)

Zuzana Hofová vystudovala obor mezinárodní ekonomické vztahy na Vysoké škole ekonomické v Praze. Do společnosti OKsystem nastoupila v roce 2000 jako finanční účetní na ekonomickém oddělení. V dalších letech působila ve funkci vedoucí ekonomického oddělení a od roku 2013 řídila ekonomickou sekci. V pozici finanční ředitelky odpovídá za oblast finančního účetnictví, zpracování mezd, logistiky a controllingu. Ve svém volném čase ráda sportuje – hraje tenis, volejbal, běhá a lyžuje. Mezi její koníčky patří i cestování a gastronomie, které sdílí na svém Foodstagramu.

Ing. Eva Vodenková (41)

Vystudovala obor národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Do společnosti OKsystem nastoupila již při svém studiu v rámci praxe na obchodním oddělení. Po absolvování VŠE vedly její kroky do Švýcarska, kde pracovala pro britskou personální agenturu Michael Page. V roce 2009 se vrátila zpět do společnosti OKsystem na pozici obchodní manažerky. V roce 2014 posílila HR oddělení a v lednu roku 2018 byla jmenována personální a provozní ředitelkou. Stejně jako celá její rodina aktivně sportuje, hlavu si ráda vyčistí během, pravidelně hraje tenis, jezdí na kole, tancuje a v zimě lyžuje. Ráda poznává nová místa, kultury a zvyklosti. 

OKsystem a.s.
Akciová společnost OKsystem je jedna z největších ryze českých firem působících v oblasti informačních technologií. Vznikla již v roce 1990 a její robustní informační systémy využívají stovky tisíc uživatelů jak v soukromém, tak i ve veřejném sektoru. Věnuje se vývoji webových a mobilních aplikací, ale zabývá se i kybernetickou bezpečností a problematikou umělé inteligence, kterou implementuje do svých produktů. Ačkoliv se OKsystem orientuje zejména na zákazníky v České republice, dodává software i do řady evropských zemí a USA. Sídlem společnosti je Praha, své pobočky má i v Brně, Ostravě a New Yorku.

Předseda představenstva akciové společnosti OKsystem Martin Procházka společně se svými dcerami Zuzanou Hofovou (vlevo) a Evou Vodenkovou (vpravo).
Předseda představenstva akciové společnosti OKsystem Martin Procházka společně se svými dcerami Zuzanou Hofovou (vlevo) a Evou Vodenkovou (vpravo).
Foto: OKsystem
Text nevyjadřuje názor redakce