Neustále na nás působí nejrůznější tlaky v zaměstnání i v osobním životě. Neustálý spěch, skutečnost, že jsme díky moderním technologiím bez ustání napojení na dění –⁠ bombardováni převážně negativními zprávami z tuzemska i ze světa, jelikož takové informace nahánějí sledovanost –⁠ a tak dále.

Proto je třeba naučit se ten svůj vnitřní svět trochu zpomalit, pročistit a dostat nahromaděný stres z těla. Existuje účinný a prověřený způsob, jak toho dosáhnout: pravidelný pohyb. Ten je nejen účinnou zbraní proti stresu, ale ve výsledku zkvalitní celý váš život.

Proč nám dělá pohyb dobře a jak prospívá našemu mozku

Největší benefity pravidelného pohybu jsou: lepší fyzická kondice, stimulace kardiovaskulárního i pohybového aparátu, lepší zažívání, lepší spánek, lepší a stabilnější nálada i lepší odolnost proti dotěrným rozvracečům klidu, jimž vévodí právě stres. Některé tyto benefity přijdou už brzy po začátku vašeho pravidelného hýbání, jiné o něco později. Naštěstí to příroda vymyslela tak, aby nám byl pohyb příjemný.

Už jste o tom možná slyšeli. Při pohybu se do těla vyplaví endorfiny (nazývané též hormony štěstí), které nám nejenom dělají dobře, ale celkově nám prospívají:

  • Zlepšují náladu, snižují úzkost a stres.
  • Zmírňují bolest (analgetický účinek), čímž zlepšují celkový pocit pohody
  • Stimulují imunitní systém
  • Zlepšují spánek
  • Hrají roli i v některých tělesných funkcích (například v regulaci tělesné teploty)

Možná jste někdy zaslechli, že se endorfiny vyplavují až při intenzivním a delším sportování. Není tomu tak. I krátký a mírný pohyb, jakým může být procházka nebo lehké cvičení, postačí.

Dalším pozitivem pravidelného pohybu je rozmanitost jeho vlivů na náš mozek. Zlepšuje kognitivní funkce, paměť, koncentraci a podporuje růst nových nervových buněk v hipokampu (má na starosti regulaci nálady). Zvyšuje také množství neurotransmiterů, které přispějí k tomu, že se budete cítit spokojenější, energičtější a snáze se vám bude hledat motivace k čemukoli. 

Jak často se hýbat a jak se hýbat?

Výše už bylo řečeno, že stačí i kratší a nijak intenzivní pohyb. Vydejte se na procházku, protáhněte si zlehka tělo pár cviky a zajezděte si na rotopedu při sledování svého oblíbeného seriálu. Dělejte zkrátka to, na co máte chuť. Pamatujte, že pro vaše fyzické i psychické zdraví je důležitý pohyb samotný.

Lékaři by asi děkovali všem bohům, kdyby si jejich pacienti vyhradili 2x až 3x týdně 20 až 30 minut na nějakou sportovní aktivitu. Když ale začnete s menší intenzitou, je to zkrátka pořád mnohem lepší než si žádný pohyb navíc nedopřát vůbec.

Abyste u pravidelného pohybu vydrželi déle než dva tři týdny, potřebujete si vybudovat návyk. Vaše tělo i mysl si postupně zvykne, že se blíží čas cvičení, procházky, jízdy na kole… zkrátka pohybu.

Začněte zlehka, pohybu se věnujte nejprve třeba 10 minut a pak postupně čas navyšujte. Náročnost můžete zvyšovat nejenom pomocí délky trvání, ale přidáním zátěže, změnou trasy, kterou pravidelně chodíte a tak dále. Přinejmenším pro začátek se zaměřte se na to, aby vás pohyb bavil. Někomu bude vyhovovat stále opakovaná rutina, další bude pokaždé zkoušet něco jiného.

Věnujte se pohybu, který vám vyhovuje a kterému se dá z vašeho pohledu věnovat nejsnáze. Ať po stránce energetické, prostorové či finanční. Nemusíte přece hned běžet do nejbližší prodejny Decathlonu a nakoupit si posilovací pomůcky, kardio stroje, proteiny nebo gainery a tak všelijak podobně.

Pár řádků závěrem

Tělo a mysl fungují v nerozlučitelné symbióze. Není-li v pořádku tělo, mysl to negativně ovlivní, a pokud není v pořádku mysl, projeví se to na těle. Například vyrážkou, padáním vlasů nebo třeba nízkou vitalitou, rychlým vyčerpáním se a podobně.

Pravidelný pohyb, ať už jde vyloženě o sport či jen procházení se přírodou, nám prospívá fyzicky i psychicky. Pomůže nejenom s odbouráním stresu, ale díky celkovému zlepšení naší psychické i fyzické kondice nám umožní se mu účinněji bránit. Ve výsledku všechna pozitiva, která pravidelný pohyb přináší, citelně navýší kvalitu vašeho života. Proč s tím tedy ještě otálet?

Text nevyjadřuje názor redakce