V roce 2023 život firem nejvíce zasáhla vysoká inflace, přesycený pracovní trh, ale i technologický pokrok, se kterým spousta společností přestává držet krok. Vyplynulo to z výzkumu společnosti GRiT, která pomáhá s digitalizací obchodních nebo skladových procesů.

V GRiTu se zeptali 130 firem napříč obory a velikostmi na největší problémy, kterým v loňském roce čelily, a jaká řešení zvolily k jejich překonání.

Náklady rostly a zaměstnanci chyběli

 

Přes 33 % firem považovalo za jednu z největších překážek růst nákladů, 26 % zmínilo pokles tržeb. Do těchto čísel se promítla vysoká inflace, která v roce 2023 činila 10,7 %. Druhým nejčastějším problémem byl nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který trápil 30 % firem.

Zmíněné výzvy nutí firmy ke škrtání zbytných nákladů nebo zvyšování cen. Tyto kroky jsou účinná poslední záchrana, ale nelze jimi hasit problémy dlouhodobě. Podle výsledků průzkumu si to firmy uvědomují, a pokud je to možné, raději hledají jiná řešení.

Jaká byla největší výzva ve Vašem podnikání v uplynulém roce
Jaká byla největší výzva ve Vašem podnikání v uplynulém roce, Foto: Grit

Zjednodušení procesů jako cesta k nižším nákladům

Necelá polovina firem uvedla, že na situaci reagovala optimalizací provozu a výroby. To znamená, že firmy aktivně hledaly cesty, jak zkrátit či zjednodušit procesy, ať už v administrativě, obchodu nebo výrobě. Uvědomují si, že vyšší efektivita práce snižuje provozní náklady a usnadňuje provoz při nedostatku zaměstnanců.

„Když chce firma snížit náklady, měla by si projít jeden proces za druhým a zamyslet se, jak je dělat jednodušeji. Například je tu spousta účtáren, kde zaměstnanci tisknou přijaté doklady z e-mailů a ručně je přepisují do informačního systému. Taková práce stojí desítky až stovky hodin měsíčně a vytváří chyby. Přitom existují softwarové nástroje, které to vyřídí automaticky,“ vysvětluje CEO GRiTu Lubomír Veselý.

Firmy investují do řešení s rychlou návratností

Jednou z nejčastějších cest ke zjednodušení procesů jsou investice do technologií pro digitalizaci a automatizaci. Ty si loni pořídilo 37 % dotázaných firem.

Nejvíce investovaly do softwaru a cloudových řešení (72 %). Nový hardware volilo 55 % firem a výrobní stroje 32 %. To odpovídá současnému trendu, kdy firmy raději investují do řešení s rychlou návratností, jako jsou například nástroje pro automatickou výměnu dokladů.

Firmy nové technologie zavádí nejen kvůli snížení nákladů, ale také kvůli technologickému dluhu. Podle průzkumu si čtvrtina firem uvědomuje, že jejich software a hardware zastarává, a pokud nebudou inovovat, konkurence je předběhne, ztratí zákazníky nebo se vystaví kyberbezpečnostním hrozbám.

Text nevyjadřuje názor redakce