Kuchyně může mít mnoho podob

Při zařizování kuchyně je zásadním parametrem prostor, který na ni máme, a jeho dispozice. Než se vůbec pustíte do vybírání nábytku do kuchyně, je na místě si nakreslit plánek, do kterého zanesete nejen rozměry jednotlivých stěn a podlahové plochy, ale také to, kde se nachází odpad, voda, elektřina, okno nebo další specifika místnosti. Že to nejsou důležité informace? A co když vám skříň na troubu zakryje okno nebo zásuvku? Co když mycí zóna vyjde jinam, než kde máte odpady a vodu?

Jakmile máte vše zakresleno, můžete si vybírat kuchyň. Plánek vám pomůže i v rozhodování o tvaru kuchyně, vybírat totiž můžete mezi:

  • Jednořadým uspořádáním linky, které je ideální tam, kde máte jen úzkou místnost, do malých bytů nebo na studentské koleje.
  • Kuchyňská linka do písmene L, která se hodí do menších i větších bytů a je velmi praktickým řešením. Dva kuchyňské bloky k sobě spojí rohová skříňka, která poskytne další úložný prostor.
  • Linka do U se skládá už ze tří bloků, které k sobě mohou být spojeny rohovými skříňkami, nebo být rozmístěné po obvodu zdí. Své místo najdou tam, kde vás prostor nijak nelimituje, jsou přece jen náročnější na prostor.
  • Kuchyně do G a kuchyně s ostrůvkem jsou ideální volbou tam, kde chcete propojit kuchyň s obývákem a alespoň opticky je oddělit.

Komerční článek

Na uspořádání záleží

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli tvar kuchyně, nepodceňujte ani její uspořádání. Každá kuchyně by měla být uspořádaná tak, aby na sebe jednotlivé kroky přípravy plynule navazovaly, a minimalizovalo se riziko nehod v kuchyni, například požáru pánvičky jen proto, že musíte přes celou kuchyni pro obracečku na maso nebo další suroviny. (Proto kuchyň nejen správně uspořádejte, ale také si pojistěte domácnost, abyste v případě škody dostali plnění od pojišťovny a mohli si pořídit nové vybavení.)

Aby vám šlo vaření pěkně od ruky, nezapomeňte na pravidlo 5 zón, které na sebe pěkně navazují, a to zásoby, skladovací zóna, mycí zóna, přípravná zóna a varná zóna. Pokud jste pravák, uspořádejte je zleva doprava, leváci na to půjdou opačně.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist