Pokud chcete vyzkoušet nový sport, začátek jara je na to jako stvořený. Slunečné dny se prodlužují a venku se otepluje, teploty ale nestoupají do extrémů a tak se nemusíte bát, že se při sportování přehřejete. Nenáročné sportovní aktivity jsou vhodné pro zkušené sportovce i začátečníky. Stačí vám troška odhodlání a dobré vybavení a můžete se pustit do hledání nových koníčků.

Nejpřirozenější lidský pohyb

Abyste se po zimě znova rozhýbala a rozproudila krev, není nic lepšího, než se prostě vydat na procházku. Vyražte do parku, jeďte na víkend do hor nebo se alespoň projděte po městě. Procházky přírodou jsou nenáročným cvičením vhodným pro každého. Můžete se procházet cestou z práce, nebo vyrazit za město s celou rodinou. Na chůzi je krásné to, že nepotřebujete žádné speciální vybavení, ani dlouhé hodiny volna. Stačí si prostě obout pohodlné tenisky a vyrazit ven. Pokud vám chůze učaruje, můžete vyzkoušet třeba běh. Dobrodružnější povahy mohou spojit chůzi s dávkou adrenalinu a vyzkoušet zajištěné horské cesty Via Ferrata. 

Jóga venku

Užijte si jógovou praxi na čerstvém vzduchu. Najděte klidné místo v městském parku nebo na zahradě a užívejte si, že se nemusíte tlačit v přeplněném sále. Stačí vám pohodlné oblečení a dobrá jógamatka a můžete vyrazit. Pokud nechcete chodit sama, vezměte s sebou kamarádku, nebo prozkoumejte nabídku jógových studií ve vašem okolí. Poslední dobou se stále větší oblibě těší nejrůznější ozvláštněné jógové lekce. Připadá-li vám „obyčejná“ jóga nudná, vyzkoušejte třeba jógu s kůzlaty, štěňaty, či speciální pivní jógu. Představivosti se meze nekladou a každý pohyb se počítá!

Piknik s pohybem

Spojte příjemné s užitečným. Pozvěte přátele na piknik a vezměte s sebou kromě jídla a pití také frisbee nebo volejbalový míč. Vyberte v parku slunné místo, rozložte deku a nachystejte hostinu. Abyste si užila frisbee nebo pinkání s míčem, nemusíte být profesionální sportovec. Výhodou házení létajícího talíře nebo hraní přehazované je, že se pořádně zapotíte i v případě, že vám hra vůbec nejde. Do parku můžete vyrazit s rodinou, s přáteli, nebo třeba s kolegy z práce. Můžete začít zvolna a postupně se proházet na profesionální úroveň. Pokud vás frisbee zaujme, doporučujeme vám vyzkoušet discgolf. Jedná se o obdobu golfu, který se ale nehraje s malými míčky, kdežto se speciálními létajícími talíři. V České republice se nachází více než 100 discgolfových hřišť, takže stačí najít to nejbližší a vyrazit.

Zahradní posilovna

Patříte-li spíše k odpůrcům sportování, můžete se protáhnout i doma. Pokud máte dům se zahradou, nebo pozemek u chaty, jistě víte, že jarní příprava záhonu je větší fuška než zvedání činek v posilovně. Péče o zahradu neznamená jen sklízení ovoce a kochání se pohledem na barevné květy. Za krásnou zahradou a bohatou úrodou stojí především intenzivní práce, při níž zapojíte nejrůznější svalové skupiny a pořádně se protáhnete. Okopávání, sázení a pletí může být příjemné cvičení s nízkou zátěží, nebo také intenzivní činnost srovnatelná s hodinami strávenými v posilovně. Pobyt na čerstvém vzduchu v kombinaci s fyzickou aktivitou je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Odměnou vám potom bude krásný záhon, nebo třeba sklizeň chutných plodů. Pokud nemáte svou vlastní zahradu, nezoufejte. Můžete si pronajmout pozemek v zahrádkářské kolonii, zúčastnit se samosběru, nebo se přidat k obhospodařování komunitní zahrady. 

Na nákup na kole

Máte-li nabitý program a pocit, že na sportování není ve vašem rozvrhu čas, zařaďte sportovní aktivitu do svých každodenních povinností a jezděte do práce nebo na nákupy na kole. Oprašte kolo po babičce, nebo si rovnou pořiďte nový stroj. Pokud to do práce máte daleko nebo do kopce, nebo děláte opravdu velké nákupy, nemusíte zoufat. Abyste se nemohla vymlouvat, kupte si třeba elektrokolo nebo speciální nákladní kolo. Kola s elektrickou asistencí totiž mohou k aktivitě donutit i ty největší lenochy. Díky motoru se na nich tolik nenadřete, zároveň se ale nepovezete úplně bez práce. Pokud vám cyklistika učaruje, můžete si vždy pořídit celoodpružené horské kolo a vyrazit na traily, nebo se na silničním kole prohánět s větrem o závod. Pokud se rozhodnete investovat do výkonného kola, doporučujeme vám pořídit si také ostatní cyklistické vybavení. Vyberte si z nabídky kalhot se speciální vložkou, kupte si polstrované rukavice a speciální boty na kolo. Na vyjížďky se nikdy nevydávejte bez dobře padnoucí helmy.

 

Jaro přímo vybízí k tomu, abychom po tmavé studené zimě vyrazili ven, rozhýbali se a nadechli se čerstvého vzduchu. Klíčem k úspěchu je najít si takové aktivity, které vás budou bavit a naplňovat. Postupné zvyšování náročnosti a intenzity cvičení zaručí, že si nový sport nezprotivíte a budete se postupně zlepšovat.

 

Text nevyjadřuje názor redakce