Hyundai Motor v České republice

Česká republika má výhodnou geografickou polohu v srdci Evropy s výbornou dostupností, příznivou průmyslovou strukturu (například zpracovatelský průmysl se na HDP ČR podílí 23 %, což ji řadí na druhé místo mezi členskými státy EU) a výhodu v dostupnosti špičkové pracovní síly v oblasti strojírenství. Tyto silné stránky vedly korejskou společnost Hyundai Motor k rozhodnutí investovat do továrny v Nošovicích, jediného závodu Hyundai v Evropské unii. Historie společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech se začala psát v roce 2006. První pilíř nového závodu byl vztyčen v březnu 2007 a už v listopadu 2008 sjelo z linky první sériově vyrobené auto. Investice ve výši 34,4 miliardy Kč do závodu v Nošovicích znamenala vytvoření téměř 12 tisíc pracovních míst v Moravskoslezském kraji.

 Z Nošovic do Evropy i světa

V roce 2023 bylo v nošovickém závodě vyrobeno celkem 340 500 automobilů a celkově již závod vyrobil přibližně 4,5 milionu vozů. K největším odběratelům se řadí Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko a Polsko – do těchto zemí zamířila téměř polovina loňské produkce vozidel. V TOP 10 bývá každoročně i Česká republika. Kromě Evropy putují auta z Nošovic ve velkém také do zemí Středního východu, Mexika, ale také do Maroka, Ekvádoru či Austrálie. Celkově šlo v loňském roce o 73 destinací.

Společnost HMMC, která má cca 3 200 zaměstnanců, významně přispívá do státního rozpočtu. Dlouhodobě je mezi největšími plátci daně z příjmů – např. v roce 2022 se umístila na 4. místě. V žebříčku nejvýznamnějších firem české ekonomiky, sestavovaném podle tržeb za rok 2022, se nošovická automobilka umístila na 7. místě. Automobilka Hyundai se díky vybudování výrobního závodu podílela na úspěšné transformaci regionu. Na nošovický závod jsou navíc navázány tisíce pracovních míst u subdodavatelských firem.

Společnost HMMC dlouhodobě sbírá za svou činnost a aktivity řadu prestižních ocenění. Získala např. 1. místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2023 v nejprestižnějším programu Excelence, a to v kategorii Soukromý sektor. Zároveň je nošovický Hyundai absolutním vítězem Národní ceny kvality ČR. Automobilka je také držitelem osvědčení Bezpečný podnik nebo Zaměstnavatelem desetiletí za období 2013–2022 v České republice.

 HMMC dbá na přátelské vztahy a rozvoj regionu

HMMC se dlouhodobě věnuje společensky odpovědným aktivitám a rozvoji regionu. Za svou činnost získala nošovická automobilka opakovaně Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. Nošovická automobilka je partnerem Akademie FC Baník Ostrava, Dolních Vítkovic či Technotrasy a spolupracuje s ČSOP Salamandr na obnově horských luk v Beskydech. Pravidelně také vyhlašuje grantové programy na podporu rozvoje regionu, pomáhá ale také v celorepublikovém měřítku, jako tomu bylo např. v období pandemie nebo při pomoci oblastem na jihu Moravy, které v roce 2021 zpustošilo ničivé tornádo. Tehdy automobilka věnovala částku 5 000 000 Kč. Společenská odpovědnost firmy ale zahrnuje celou řadu dalších oblastí – ať už jde o důraz na bezpečnost práce, ohleduplnost vůči životnímu prostředí a ekologický provoz, podporu inovací a zefektivňování výroby, ale také široké množství zaměstnaneckých benefitů nebo komunikaci s dodavateli.

 HMMC podporuje nízkouhlíkovou, zelenou budoucnost

Společnost HMMC dlouhodobě významně investuje do technologicky vyspělých zařízení a automatizace. V oblasti elektrifikace hodlá automobilka reagovat na dlouhodobé plány v souladu s opatřeními v EU a upravit výrobní linky, aby byla schopna produkovat více elektromobilů. Už v roce 2020 se model Hyundai Kona Electric stal prvním elektromobilem nové generace vyráběným v České republice.

Značka Hyundai bude v evropském regionu od roku 2035 nabízet pouze vozidla s nulovými emisemi. V souladu s přechodem k čisté mobilitě se v následujících letech bude rozšiřovat portfolio čistě elektrických modelů vyráběných v HMMC. Nošovický závod má díky adaptaci na rychlý rozvoj elektromobility nejlepší předpoklady, aby i do budoucna hrál pro celou skupinu Hyundai důležitou roli.

Úspěšné plnění cílů v oblasti emisí CO2 a zvýšení podílu bezemisních vozidel na prodeji v Evropě není dílem náhody, ale výsledkem cílené realizace strategie společnosti Hyundai, která směřuje k elektrifikaci a transformaci na poskytovatele chytrých řešení pro mobilitu. Hyundai bude i nadále lídrem elektrifikace automobilového průmyslu, a do roku 2030 se plánuje stát jedním ze tří největších výrobců elektromobilů na světě. Společnost chce investovat značné prostředky do výzkumu a vývoje a rozšiřovat své linky na výrobu těchto vozidel.

Úsilí HMMC o realizaci uhlíkově neutrální ekonomiky se však neomezuje pouze na výrobu elektromobilů. Nošovická továrna HMMC se v roce 2022 stala prvním výrobním závodem společnosti Hyundai Motor, který používá výhradně elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, a připojila se k iniciativě RE100.

Korejské firmy v čele s HMMC přispívají k udržitelnému rozvoji Česka

Automobilka Hyundai významně přispívá k hospodářské transformaci Moravskoslezského kraje a je jedním z hlavních pilířů prosperující česko-korejské spolupráce. I do budoucna bude hrát zásadní úlohu v rozvoji regionu a celé země se silnou průmyslovou tradicí, a to rovněž díky důrazu na čistou energii a mobilitu a šetrnou výrobu. Ke stabilním dodávkám cenově dostupné energie pro další rozvoj zpracovatelského průmyslu přispěje výstavba nových jaderných bloků v České republice, která napomůže k prosperitě národního hospodářství. V Koreji sehrála jaderné energie zásadní roli v hospodářském růstu země, a nízké náklady na energii ji ochránily před několika světovými hospodářskými krizemi. Stejně jako Korea má i Česká republika potenciál významně těžit z dodávek spolehlivé energie.

Komerční článek

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce