Když si pořídíte bazarový notebook nebo telefon, pořizujete si použitou věc. Známky použití na ní pravděpodobně budou nějakým způsobem znát. Možná bude poškrábaná, baterie třeba nebude v nejlepším stavu. Je na zvážení, jestli si vůbec něco takového chcete kupovat.

Repasované notebooky a počítače projdou ještě jedním mezistupněm. Tím je kontrola u kvalifikovaného prodejce. Ten vezme zařízení, pečlivě ho prohlédne a otestuje. Pokud v něm je nějaká komponenta poškozená, vymění ji. Celkově zařízení vyčistí a připraví k dalšímu prodeji, třeba přidáním RAM či výměnou HDD za SSD. Pak si zařízení můžete koupit – v perfektním stavu. Samozřejmě se prodávají i repasované počítače, telefony nebo monitory, které mají nějakou drobnou vadu, třeba horší stav baterky nebo škrábanec na víku. Tato informace je ale vždy uvedená a výrazně sníží cenu.

Cena je jen jedním z lákadel repasované techniky

Obvykle se repasují takové počítače a notebooky, které patří do vyšší třídy. U těch levných se to nevyplatí. Levnější stroje bohužel po třech až čtyřech letech kolikrát přestávají být použitelné. O výkonných noteboocích z business tříd se to ale říct nedá. Přitom zejména ve větších firmách mají nastavený takto krátký cyklus, ve kterém počítačové vybavení obnovují. Jejich „stará“ technika se pak repasuje a prodává dál. Za zlomek ceny, než stojí nový kus.

Repasované telefony a počítače neposlouží tomu, kdo potřebuje nejlepší techniku na trhu a je ochoten si za ni zaplatit. Pro takové klienty to opravdu není. Pro člověka, kterému postačí obyčejný počítač (a třeba i výkonný na hraní her) se ale něco najde. Pořídíte repasovaný DELL, Lenovo, HP nebo třeba Apple MacBook.

Nákupem repasované techniky se chováte ekologicky

Celá tato myšlenka má navíc ještě jeden dopad, a to ekologický. Tím, že si koupíte použitý repasovaný počítač, prodloužíte jeho životní cyklus. Díky vašemu počinu nebude nutné těžit další suroviny ani pálit energii na výrobu nového kusu. Věděli jste například, že zásoby kobaltu, který se v elektronice používá často, nám při současné spotřebě vydrží asi jen dalších čtyřicet let? Na výrobu počítače je potřeba 50 prvků periodické tabulky!

Kromě toho všeho snížíte i množství odpadu. Množství elektroodpadu stále roste. Co s ním? Některé prvky se dají rozebrat a znovu použít, ovšem ne všechny. V Evropské unii se denně zlikviduje téměř 200 000 notebooků, většina z nich by se však ještě dala použít. Stačilo by, kdyby bylo víc lidí informovaných o této variantě. Životní cyklus techniky je mnohem delší, než si lidé myslí. Pokud už počítač běží pomalu, stačí ho jen technicky trochu vylepšit a může sloužit dále.

A co spotřeba energie?

Častokrát přichází logická otázka: Nemají ale starší zařízení větší spotřebu energie, takže ve skutečnosti planetu tolik nešetří? Ano, úplně staré CRT monitory měly násobně vyšší spotřebu energie, ty už ale dnes nikdo nepoužívá. Rozdíly ve spotřebě mezi notebooky z posledních pěti let jsou zanedbatelné. Kromě toho se repasují jen zařízení, u kterých to dává smysl. Ta stará s vysokou spotřebou rozhodně ne.

Své by o tom mohli vyprávět provozovatelé LevnaPC.cz. Už dlouhé roky prodávají repasovaná zařízení s hrdostí. Dobře vědí, že nabízí poctivé notebooky, telefony a monitory a že svou činností prospívají naší planetě.

Text nevyjadřuje názor redakce