Dluhopisy jsou důležitým nástrojem jak pro investory, kteří hledají relativně stabilní příjem z výnosu, tak pro emitenty, kteří potřebují financovat své projekty. Při investování do dluhopisů je však důležité pečlivě zvážit jak potenciální výnosy, tak i rizika spojená s danou investicí.

Co jsou to dluhopisy a jaký mají účel

Dluhopisy jsou finanční nástroje představující poskytnutí finančních prostředků investorem emitentovi (vydavateli dluhopisů), jako je např. stát, město nebo obchodní společnost. Investor kupuje dluhopis za určitou cenu a emitent se zavazuje splatit mu poskytnutou částku v budoucnu za stanovených podmínek, včetně úrokových plateb.

Dluhopisy mají několik účelů. Pro investory mohou představovat stabilní zdroj příjmu z výnosů prostřednictvím pravidelných úrokových plateb. Tento příjem lze využít např. jako rezervu pro případ ztráty zaměstnání, pro děti do začátku nebo jako zabezpečení na stáří. Emitenti používají poskytnuté finanční prostředky z úpisu dluhopisů nejčastěji k financování vlastních projektů, pokrytí provozních nákladů nebo rozšíření své podnikatelské činnosti.

Druhy dluhopisů a kde je koupit

Existuje několik druhů dluhopisů, od státních dluhopisů, komunálních přes korporátní dluhopisy (známé také pod názvy podnikové dluhopisy nebo firemní dluhopisy) až po dluhopisy od bank a hypotečních společností. Každý typ dluhopisu má své vlastní charakteristiky, výhody i rizika.

Státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí a nakoupíte je online nebo prostřednictvím vybraných bank, ty firemní pak lze získat prostřednictvím makléřských společností, obchodních platforem nebo online dluhopisových portálů, na burzách či přímo od emitenta.

Výhody a rizika dluhopisů

Mezi hlavní výhody dluhopisů patří pravidelné úrokové platby, které poskytují stabilní příjem investorům, a také relativní stabilita investice ve srovnání např. s akciemi. Dluhopisy mohou sloužit jako součást diverzifikovaného investičního portfolia, které pomáhá snižovat celkové riziko ztráty.

I když jsou zejména státní dluhopisy považovány za relativně bezpečný investiční nástroj, existují určitá rizika. Mezi ně patří nejčastěji nesplacení dluhu emitentem, inflace, která může snížit reálnou hodnotu investice a úrokové sazby, které ovlivňují hodnotu dluhopisu na sekundárním trhu. 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist