Od akvizice korejskou společností Doosan Enerbility se Doosan Škoda Power stala jedním z předních zaměstnavatelů v regionu a díky podpoře sportu a komunitního života si vybudovala dobré jméno i mezi plzeňskými obyvateli. Ambiciózní plány má ale i do budoucna. Doufá především v získání zakázky na výrobu turbín pro nové jaderné bloky v Česku, kterou by jí přineslo vítězství jihokorejské KHNP v probíhajícím tendru.

Společnost Škoda Power založená v roce 1869 vyrábí parní turbíny pro jaderné a tepelné elektrárny i obnovitelné zdroje energie v Česku i dalších zemích. V roce 2009 se stala Škoda Power součástí korejské společnosti Doosan Heavy Industries (nyní Doosan Enerbility) a pod názvem Doosan Škoda Power dodává špičkové turbíny do zemí Evropy a Jižní Ameriky.

Doosan Škoda Power je i proto dávána za vzor korejských investic v České republice. Společnost vykazuje stabilní růst a tržby v řádech miliard korun, zaměstnává přibližně tisíc vynikajících zaměstnanců a pravidelně získává titul "Zaměstnavatel regionu“.

Komerční článek

Špičkové zkušenosti v oblasti výroby zařízení pro jaderné elektrárny

Společnost Doosan Enerbility má za sebou v posledních 40 letech úspěšné dodávky 34 jaderných reaktorů a 124 parních generátorů do zemí po celém světě včetně USA, Číny, Spojených arabských emirátů a Koreje a v roce 2023 podepsala smlouvu s KHNP na dodávku hlavního zařízení pro bloky 3 a 4 elektrárny Shin-Hanul v Jižní Koreji.

Doosan Škoda Power od roku 1972 dodala celkem 32 parních turbín do jaderných elektráren v mnoha evropských zemích včetně Německa, Finska, Slovenska a České republiky. Za zmínku stojí, že všechny parní turbíny používané v jaderné elektrárně Dukovany pocházejí právě z Plzně. V letech 2002 a 2023 společnost také uvedla do provozu parní turbíny o výkonu 1 000 MW, největší v České republice, pro jadernou elektrárnu Temelín, čímž upevnila svou pozici předního dodavatele zařízení pro jaderné elektrárny v zemi.

Komerční článek

Plzeňská turbína pro Dukovany

O získání zakázky na dostavbu Dukovan i dalších jaderných bloků v Česku již osm let usiluje i korejská společnost KHNP. Pokud bude vybrána, dodavatelem turbín se stane Doosan Škoda Power. Za tímto účelem obě společnosti letos podepsaly obchodní dohodu, v níž se zavázaly spolupracovat na programu výstavby nových jednotek a posílit vzájemnou spolupráci.

Společnost KHNP za posledních 50 let postavila celkem 36 jaderných bloků, a to vždy včas a v rámci rozpočtu. Oproti ostatním uchazečům má také konkurenční výhodu při zajišťování licencí, jelikož projekt reaktoru APR1000 získal mimo jiné certifikaci EUR potvrzující splnění nejpřísnějších evropských požadavků. Kromě toho si KHNP díky úspěšné realizaci projektů v Koreji a Spojených arabských emirátech udržuje pracovní sílu čítající přibližně 16 000 zkušených odborníků.

Podpora fotbalu i dobrovolnictví

Jméno společnosti Doosan nese již 17 let stadion Viktorie Plzeň, jednoho z nejvýznamnějších fotbalových klubů v České republice. V průběhu podpory ze strany společnosti Doosan Škoda Power získala Viktoria v sezóně 2010/11 svůj historicky první mistrovský titul a šestkrát vyhrála českou první ligu. Čtyřikrát navíc postoupila do Ligy mistrů a utkala se s kluby světové extratřídy, jako jsou Real Madrid, FC Barcelona, AC Milán a Bayern Mnichov. Doosan Škoda Power se tak stala pevnou součástí města a s obyvateli Plzně sdílí radost z vítězství i zklamání z porážky.

Zaměstnanci Doosan Škoda Power navíc přispívají k rozvoji místní komunity dobrovolnou účastí na Doosan Dobrovolnických dnech a rozšiřují svůj vliv na celou republiku i mimo plzeňský region. 

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce