Služby jako je rack housing, neboli pronájem racku, poskytuje v Česku i v zahraničí opravdu spousta datových center a housingových společností. Ne všude vám ale nabídnou služby za férových podmínek. Zaměřte se při výběru na tyto vlastnosti a nikdy nešlápnete vedle.

Výborná konektivita je základ

Ať už hledáte klasický hosting serveru, nebo rackhosting, kdy si rack osadíte svými servery, určitě dbejte na to, abyste se k němu mohli rychle připojit. Možná vy, možná i vaši zákazníci, nebo zaměstnanci, pokud na serveru budete provozovat nějakou veřejnou aplikaci. Konektivita k vašemu serveru nebo racku by měla mít skutečně bleskurychlou odezvu, být neomezená a připojená přímo do klíčového bodu českého internetu – do NIXu. Určitě požadujte rychlost alespoň 1 Gbps, dnes už se čím dál větším standardem stává konektivita o rychlosti 10 Gbps se skutečnou nesdílenou linkou, nikoliv portem.

Redundance je klíčová

Na datacentra se společnosti obrací nejen z důvodu nedostatku IT zaměstnanců a bezpečného prostoru ve firmě, ale také z omezené možnosti se o fyzické servery a veškerý hardware dostatečně starat. Ono to totiž není jen o tom někam postavit server a připojit ho do sítě. Musíte řešit v provozu i praktické otázky. Co když jeden disk odejde? Zvládnete nastavit RAID, aby se disky zrcadlily nebo doplňovaly? Zajistíte A/B napájení a dále napojení na zálohovanou infrastrukturu ve formě kaskády UPS a diesel generátorů pro případ výpadku proudu nebo apokalypsy? Na tohle všechno špičková datacentra myslí.

Prostředí pro optimální výkon a dlouhou životnost serverů

Datová centra jsou rozdělena do několika technologických celků, kterým se říká sál, nebo serverovna. To je místo, kde se to hemží kabely a servery, a není skoro slyšet vlastního slova. V datacentrech jsou tyto prostory speciálně uzpůsobené pro minimální prašnost a co nejvyšší efektivitu chlazení, nejlépe s technologií Freecooling. Díky tomu je v těchto místnostech nepřetržitá stabilní teplota a vlhkost, což hardwaru velmi vyhovuje. Pak dokáže sloužit déle a lépe bez poruch, z čehož ve finále těžíte zase vy jako zákazník.

Reálná serverovna datového centra Coolhousing (serverovna)
Reálná serverovna datového centra Coolhousing (serverovna)
Foto: komerční článek

Spotřeba serverů ovlivní až 50% celkové ceny

Posledním faktorem, na který je potřeba si dávat pozor a který ovlivňuje až 50% veškerých nákladů za housing, je spotřeba serverů. Servery včetně dalších zařízení jako je firewall nebo switch musí běžet nonstop, nejde je jen tak vypnout jako doma a udržet chod několika serverů nonstop není tudíž zadarmo.

Můžete však redukovat náklady tím, že si vyberete poskytovatele, u kterého budete platit pouze za tolik energie, kolik jí reálně spotřebujete. Asi si dokážete představit, že ve špičce je server vytížen na maximum, a tedy má vyšší spotřebu. Naopak v nočních hodinách má spotřebu minimální. Jsou ale servery, které dosahují 50% výkonu během 24 hodin. Proč by se za oba dva mělo platit stejně?

S metodou přesného měření spotřeby serverů, jehož průkopníkem je datové centrum Coolhousing, se tohle nestane. Prostřednictvím jejich systému inteligentních zásuvek a soustav elektroměrů, které nepřetržitě měří příkon serverů, vám transparentně a férově účtuje jen to, co skutečně servery u služeb rack a server housing spotřebují.

Závěr? Dvakrát měřit a jednou stěhovat

Datové centrum toho za vás dokáže zařídit opravdu spoustu, vy ušetříte nemalé finanční prostředky a zároveň vám ubydou starosti. A to ještě nebyla zmíněna síťová bezpečnost prostřednictvím firewallu, VPN nebo Anti-DDOS ochrany. Ale to je na další samostatnou kapitolu. Ovšem obecně velmi záleží, komu svěříte svá data a servery, rozdíly mezi provozovateli nejsou velké a tkví pouze v detailech. Proto se ptejte a čím transparentnější výstupy dostanete, tím lépe se můžete rozhodnout, kam přestěhovat své servery.

 

Text nevyjadřuje názor redakce