Zatímco donedávna jste se na spořícím účtu dostali hravě úrok 5 % a výše, v roce 2024 začínají sazby klesat. Jako alternativa k bankovním produktům se nabízí konzervativní investování. Jenže jak a kam investovat?

Zajištěná investice jako chytrá investiční příležitost

Důležité jsou reálné výnosy. Tedy, kolik vám investice „vydělá“ po započtení inflace. Tuzemská inflace se v roce 2023 pohybovala ve dvojciferných hodnotách (průměr 10,7 %), což znamená, že hodnota peněz výrazně a soustavně klesala.

„Inflace je oslabení reálné hodnoty (tj. kupní síly) dané měny vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje,“ říká definice dle ČNB (zdroj: https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-to-je-inflace/).

Pokud jste tedy ještě před rokem měli na účtu 100 tisíc korun, po dvanácti měsících jejich kupní síla klesla o více než desetinu. A ani vyšší úrokové sazby (okolo 6-7 %) tento propad nepokryly. V průběhu roku 2024 lze navíc očekávat, že úrokové sazby na spořicích a běžných účtech budou opět klesat.

TIP: Jednu z možností, jak peníze skutečně zhodnotit, představují investice do zemědělské půdy. Přes běžné realitní kanceláře se ale k bonitní půdě dostanete těžko. Na trhu však naleznete společnosti jako APF Group, které nákup zemědělské půdy zpřístupňují i běžným investorům. Výhodou je, že se jedná o zajištěnou investici, což znamená, že vám bude garantováno vrácení investované částky a navíc budete pravidelně obdržovat výnos ve výši průměrně 8-12 % p.a.

Vývoj cen zemědělské půdy vykazuje dlouhodobý růst

V průběhu uplynulých dvou let zaznamenal vývoj cen zemědělské půdy prudký pohyb směrem vzhůru. Svého vrcholu zatím poptávka po zemědělské půdě dosáhla v průběhu roku 2022. Koncem roku 2023 pak byla hodnota zemědělské půdy už téměř o 30 % vyšší než v roce 2021, přičemž rychlejší nárůst zaznamenaly ceny v tomto segmentu jen v období mezi lety 2015 a 2017. Pohyb cen směrem nahoru přitom není nijak výjimečný – jedná se o dlouhodobý a setrvalý trend.

V porovnání například s investicemi do nemovitostí je zemědělská půda snadno dostupná i drobnějším investorům. Investiční pozemky pořídíte v řádech stovek tisíc korun. Pozemky lze navíc pronajímat, což přináší průběžné výnosy.

Narozdíl od zemědělců, kteří vědí, že někdy je půdu dobré nechat ležet ladem, aby získala na hodnotě, investoři netouží po tom, aby peníze stagnovaly v bance. Investice do zemědělské půdy ale vaše peníze ležet ladem nenechá.

Text nevyjadřuje názor redakce